Tahiri: VV është në mbrojtje të krimeve

PDK thotë se nuk do të votojnë asnjë marrëveshje ndërkombëtare nëse nuk votohet komisioni hetimor për energjinë andaj sipas Abelard Tahirit partia në pushtet po mbron krimin

Kritika të ashpra ka pasur Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri, në drejtim të deputetëve të pozitës.

Ai ka përsëritur se opozitës po i ndalohen të drejtat e tyre kushtetuese për themelimin e komisionit hetimor për energji.

Me 40 nënshkrimet e siguruara, sipas Tahirit, Kuvendi obligohet që ta miratojë kërkesën e tyre.

Ai ka akuzuar Shefen e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Mimoza Kusarin dhe partinë e saj se po i mbrojnë krimet që, sipas tij, kanë ndodhur në energji.

“VV dhe zonja Kusari janë në mbrojtje të të gjitha krimeve që ne po pretendojmë që kanë ndodhur në atë periudhe. Ne po e këkojmë hetimin e punësimit në KEK, ne po kërkojmë punë të detajuar nga ZRrE që ka ngritur çmimet. Është fatkeqësi që s’ka reagime nga Qeveria. Ata thonë se nuk e respektojmë vendimin e gjyktatës, ata meritojnë menjëherë shkarkimin”, ka thënë ai.

Tahiri, ka ripërsëritur se nuk do të votojnë asnjë marrëveshje ndërkombëtare, nëse nuk votohet komisioni.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika