Tajfuni i fuqishëm fiton fuqi duke nxitur evakuime në Filipine

Tajfuni është vend që çdo vitë goditet nga 20 stuhi dhe tajfune, kësisoj në të dielën e 25 shtatorit ai është goditur duke shkaktuar evakuime

Një tajfun i fuqishëm u zhvendos dhe papritmas u forcua të dielën ndërsa shpërtheu më pranë Filipineve verilindore , duke nxitur evakuime nga fshatrat me rrezik të lartë dhe kryeqyteti, i cili mund të përfshihet nga stuhia, thanë zyrtarët për nbcnews.

Tajfuni Noru po rrotullohej në det rreth 71 milje në lindje të qytetit Infanta në provincën Quezon me erëra të qëndrueshme prej 121 milje në orë dhe rrebesh deri në 149 mph në mesditë. Parashikuesit presin që ajo të përplaset në bregdet më vonë të dielën.

Ndërsa po shkonte drejt arkipelagut, Noru ndryshoi rrugën drejt jugut, i shtyrë nga një zonë me presion të lartë në veri të saj. Ai fitoi forcë të konsiderueshme, duke u shndërruar nga një stuhi me erëra të qëndrueshme prej 53 mph të shtunën në një super tajfun vetëm 24 orë më vonë në një “intensifikimin shpërthyes” në det, ka thënë për Associated Press Vicente Malano, i cili drejton agjencinë e motit të vendit.

Mijëra fshatarë u evakuuan disa me forcë nga shtegu i tajfunit, si dhe nga fshatrat malorë të prirur ndaj rrëshqitjeve të dheut dhe përmbytjeve të shpejta dhe në komunitetet bregdetare që mund të goditeshin nga valët e baticës deri në rreth 10 metra në provincën Quezon, duke përfshirë ishullin Polillo dhe pranë provincës Aurora.

“Efektet e kombinuara të stuhisë dhe valëve të larta që shpërthejnë përgjatë bregdetit mund të shkaktojnë përmbytje ose përmbytje kërcënuese për jetën dhe dëmtuese”, ka paralajmëruar agjencia e motit.

Në lagjen e varfër bregdetare të Manilës, Tondo, disa banorë lanë shtëpitë e tyre me çanta me sende dhe me nxitim shkuan në një qendër evakuimi aty pranë, ndërsa qielli u errësua dhe shirat filluan të binin.

“Tajfuni është i fortë dhe ne jetojmë buzë detit,” ka thënë 50-vjeçarja Marilen Yubatan, e cila la kasollen e tyre me dy vajzat e saj të vogla.

“Nëse biem në ujë, nuk e di se ku do të përfundoj me fëmijët e mi”, ka shtuar ajo.

Melchor Avenilla Jr., i cili drejton zyrën e reagimit ndaj fatkeqësive në Quezon, ka treguar se zbatuesit e ligjit ishin nën urdhra për të lëvizur me forcë njerëzit që refuzojnë të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Por deri më tani ne kemi qenë në gjendje ta bëjmë këtë vetëm duke u bërë thirrje njerëzve,” ka thënë Avenilla për AP me telefon, transmeton nbcnews.

Disa provinca dhe qytete, përfshirë kryeqytetin me popullsi të dendur Manila, pezulluan mësimet dhe punën e qeverisë të dielën dhe të hënën. Syri i tajfunit mund të kalojë rreth 25 deri në 30 milje nga metropolitani Manila , “i cili është pothuajse një goditje e drejtpërdrejtë”, ka thënë Malano.

Anijet e peshkimit dhe tragetet ndër-ishullore dhe mallrash u kufizuan në port si një masë paraprake, tha roja bregdetare, duke bllokuar kamionë mallrash dhe më shumë se 2,500 pasagjerë. Më shumë se 30 fluturime në aeroportin e Manilës, kryesisht me destinacione të brendshme, janë anuluar.

Tajfuni parashikohet të përfshijë ishullin kryesor Luzon gjatë natës dhe në Detin e Kinës Jugore të hënën. Është në rrugën e duhur për të goditur Vietnamin më vonë gjatë javës duke ruajtur ende erërat e tij të fuqishme.

Rreth 20 stuhi dhe tajfune godasin Filipinet çdo vit. Arkipelagu shtrihet gjithashtu në “Unazën e Zjarrit të Paqësorit”, një rajon përgjatë pjesës më të madhe të buzës së Oqeanit Paqësor ku ndodhin shumë shpërthime vullkanike dhe tërmete, duke e bërë kombin e Azisë Juglindore një nga vendet më të prirura nga fatkeqësitë në botë.

Në vitin 2013, tajfuni Haiyan , një nga ciklonet tropikale më të fuqishme të regjistruara në botë, la më shumë se 7300 njerëz të vdekur ose të zhdukur, rrafshoi fshatra të tëra, përfshiu anijet në brendësi dhe zhvendosi më shumë se 5 milionë në Filipinet qendrore  në jug të Norusë.

 

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika