Tajvani përfshin gratë në trajnime rezervë për herë të parë përballë kërcënimit nga Kina

Ushtria e Tajvanit ka njoftuar për planet për t'i përfshirë gratë në trajnimin e saj rezervist për herë të parë këtë vit, derisa ishulli përpiqet t'i forcojë forcat e tij kundër kërcënimeve nga Kina

Foto ilustruese

Ushtria e Tajvanit ka publikuar të martën planet për t’i lejuar gratë vullnetare të bëhen pjesë në trajnimin e forcave rezervë për herë të parë, pasi Kina vazhdon ta rrisë presionin ushtarak në ishullin e vetëqeverisur demokratik.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit ka thënë se do të lejojë 220 ushtarë femra të liruara të regjistrohen në trajnim, duke filluar nga tremujori i dytë i këtij viti.

Gjeneralmajori Yu Wen-cheng, nga Agjencia e Mobilizimit Mbrojtës Gjithëpërfshirëse e Ministrisë, ka deklaruar se masa do të ishte në një bazë prove për këtë vit.

Po ashtu, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit ka thënë më parë se ka trajnuar vetëm rezervistë meshkuj, sepse nuk kishte kapacitet të mjaftueshëm për t’i akomoduar të dy gjinitë.

Ligjvënësit tajvanezë kishin thënë se përjashtimi i grave nga trajnimi rezervë përbën diskriminim gjinor.

Në dhjetor, Tajvani ka njoftuar se do të zgjasë periudhën e rekrutimit të detyrueshëm ushtarak për të gjithë burrat e kualifikuar nga katër muaj në një vit, duke filluar nga viti 2024 dhe kërkesa do të zbatohet për burrat e lindur pas 2005.

Tajvani ka një forcë ushtarake prej rreth 170 mijë personeli, të përbërë kryesisht nga vullnetarë, ndërsa gjithashtu trajnon rreth 120 mijë rezervistë çdo vit, raporton CNN.

Meshkujt nga mosha 18 deri në 36 vjeç ose duhet të dalin vullnetarë për të shërbyer në ushtri ose të kryejnë një periudhë shërbimi të detyrueshëm në rezervë.

Pasi të shkarkohen, burrat i nënshtrohen tërheqjes së trajnimit në katër raste gjatë tetë viteve.

Që nga viti 2021, gratë përbënin 15 për qind të ushtrisë së Tajvanit, por shërbejnë kryesisht në role jo luftarake.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika