Takimi i parë i Grupit Koordinues për Anëtarësimin e Kosovës në KE, Gërvalla falënderon institucionet për bashkëpunimin

Kurti ka bërë të qartë gatishmërinë e tij për të bashkëpunuar me Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës përgjatë procesit gjersa theksoi besimin e tij në punën dhe suksesin e ekipit. Nga ana tjetër, Ministrja Gërvalla falënderoi Presidencën, Kryeministrinë, Kuvendin dhe MPJD-në për angazhimin

Është mbajtur takimi i parë i Grupit Koordinues për Antarësimin e Kosovës në Këshillin Evropian.

Me pjesëmarrjen e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministres dhe ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, u theksua se tashmë Republika e Kosovës ka plotësuar edhe kërkesat ligjore edhe standardet demokratike për t’u bërë anëtare e Këshillit të Evropës.

Siç njofton MPJD, Kurti ka bërë të qartë gatishmërinë e tij për të bashkëpunuar me Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës përgjatë procesit, gjersa theksoi besimin e tij në punën dhe suksesin e ekipit.

Nga ana tjetër, ministrja Gërvalla ka theksuar se etapa e parë e anëtarësimit në KE nuk do të arrihej pa bashkëpunimin në mes Presidencës, Kryeministrisë, Kuvendit dhe MPJD-së.

Të njëjtat i falënderoi për angazhimin.

Ndërkaq, u theksua rëndësia e koordinimit ndërinstitucional, u theksua edhe nga ana e zëvendësministrit të Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti.

Ky i fundit deklaroi se lobimi intensiv nga institucionet po vazhdon të jetë evident, gjersa theksoi se mbesin optimistë për sigurimin e mbështetjes së fuqishme në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika