Takimi Kurti – Vuçiq më 18 gusht, çka mund të ndodh

Është konfirmuar që më 18 gusht do të takohën Kryeministri I Kosovës, Albin Kurti dhe Presidenti serb, Aleksandar Vuqic. E janë njohësit e marrëdhënieve të Ballkanit Perëndimor të cilët po thonë që ky takim është simbolik dhe nuk presin zhvillime të reja

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës dhe Aleksandër Vuçiq

Tensionet e mëdha në veri të vendit të shkaktuara në ditën e fundit të muajt korrik, prodhuan një ngjarje të rëndësishme që pritet të ndodh me 18 gusht.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, do të takohen në Bruksel.

Edhe kësaj radhe takimi do të ndodh me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Ndërkohë, agjenda e takimi vazhdon të jetë ende jo publike.

Por, mes këtyre tensioneve të krijuara së fundimi, profesori Abit Hoxha, nuk pret të ketë ndonjë rezultat konkret.

Sipas analistit Abit Hoxha, ky takim do të jetë njësojë siç kanë qenë takimet tjera.

“Fatkeqësisht edhe ky takim do të jetë sikur takimet tjera. Vuciq dhe Kurti nuk janë të interesuar të mbysin atë rosën që bënë ve të arta në kuptimin e gjenerimit të debatit dhe gjenerimit të temave të cilat publiku I Koosvës, respektivisht edhe ai I Serbisë merret me to në baza ditore”, ka thënë ai.

Ndërkohë, pritje tjera nga ky takim ka Belgzim Kamberi.

Ai thotë se ky takim përvec simbolik mund të jetë edhe takim që normalizon zbatimin e marrëveshjeve të meherëshme.

“Ky takim e ka kuptimin e parë simbolik dmth në kuptimin e përceptimit public që dialogu po rrjedh normalisht dhe në anen tjetër është mbase një mundësi për të normalizuar procesin e zbatimit të marrëveshjeve paraprake vecanarisht për marrëveshjen mbi targat dhe dokumentet e udhëtimit”, ka deklaruar ai.

Herën e fundit Kurti e Vuqic janë takuar më 5 maj në një darkë joformale,  me ndërmjetësimin e të dërguarit të posaçëm  të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak të cilët paraprakisht ishin takuar ndaras me kanceralin gjerman Olaf Scholf.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika