Takimi Kurti-Vuçiq në Ohër, policia maqedonase: Masat e marra po zhvillohen sipas planit, deri më tani situata është e qetë

“Siç ka njoftuar dje qytetarët MPB-ja, për shkak të takimit mes presidentit serb dhe kryeministrit të Kosovës, i cili po mbahet këtë fundjavë në Ohër, po merren masat e duhura të sigurisë në hapësirën e Ministrisë së Brendshme, në Ohër. Aktivitetet rreth sigurisë së ngjarjes së paralajmëruar dhe masat e marra po zhvillohen sipas planit, është ngritur Shtabi që monitoron situatën në terren dhe deri më tani situata është e qetë, nuk ka shkelje të rendit dhe qetësisë publike është regjistruar”, thuhen të njoftim

Policia e Maqedonisë së Veriu ka bërë të ditur se për shkak të takimit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, në Ohër.

Në një njoftim për media, ata theksuan se masat e marra po zhvillohen sipas planit dhe deri më tani situata është duke thekuar se nuk ka shkelje të rendit dhe qetësinë publike.

“Siç ka njoftuar dje qytetarët MPB-ja, për shkak të takimit mes presidentit serb dhe kryeministrit të Kosovës, i cili po mbahet këtë fundjavë në Ohër, po merren masat e duhura të sigurisë në hapësirën e Ministrisë së Brendshme në Ohër. Aktivitetet rreth sigurisë së ngjarjes së paralajmëruar dhe masat e marra po zhvillohen sipas planit, është ngritur Shtabi që monitoron situatën në terren dhe deri më tani situata është e qetë, nuk ka shkelje të rendit dhe qetësisë publike është regjistruar”, thuhen të njoftim.

“Aktivitetet kanë për qëllim sigurimin fizik dhe në komunikacion të rrugëve dhe objekteve tjera, me ç’rast përveç rrugëve të Ohrit, merren masa edhe për sigurinë e komunikacionit të rrugëve tjera kryesore, rajonale dhe lokale, si dhe të rrugëve mbrojtëse, brezi i rrugëve, së bashku me rrugët në zonat e banuara dhe parkingjet.”

Shija e redaktorit

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

Të fundit nga rubrika