Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris.

Xhudistja Kelmendi tashmë është trajnere në ekipin e Kosovës, ndërsa Riner është legjendë e xhudos.

Të dy kanë korrur suksese të jashtëzakonshme në karrierën e tyre.

Faqja e Unionit Evropian të Xhudos ka ndarë momentin e përshëndetjes së dy prej më të mëdhenjve në histori të xhudos.

Në këtë video të shkurtër shihet përshëndetja e ngrohtë midis dy legjendave të xhudos.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EUROPEAN JUDO UNION (@europeanjudo)

Ndërkaq, xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun “Grand Slamin”, i cili po mbahet në Paris të Francës.

Distria nuk ndalon duke bërë krenar shtetin e saj, kësaj radhe duke fituar medaljen artë në kategorinë deri në 52 kilogramë.

Kampionia olimpike arriti ta mposhtë në finale hungarezen, Reka Pupp.

Këtu më poshtë keni momentet e shkëlqimit të kampiones olimpike, në Grand Slamin të xhudos, në Paris. Me tri fitore, ajo arriti në finalen fituese për të, para dhjetëra e mijëra tifozëve.

Ndryshe, Distria e nisi raundin e parë pa ndeshje, ndërsa në raundin e dytë e mposhti spanjollen Marina Castello Diez për të kaluar në çerekfinale.

Në çerekfinale, xhudistja jonë u takua me mongolezen Sosorbaram Lkhagvasuren, të cilën e mposhti me ‘ippon’ për të kaluar në gjysmëfinale.

Ajo u tregua e fortë edhe në gjysmëfinale duke fituar me dy ‘waza-ari’ ndaj francez Amandine Buchard dhe për të siguruar medaljen.

Shija e redaktorit

“Komplot-i” nis të hënën në Televizionin Dukagjini

Rrëfimet për të djeshmen dhe të ardhmen, në formën e të vërtetave dhe gënjeshtrave, e mbështjellin shpesh njëra-tjetrën në botën në të cilën jetojmë. Pas...

“Do të doja të dielën të marshoja me ju, kriminelët...

Ish-Shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka thënë se do të donte të merrte pjesë në marshin e së dielës...

Certifikohen pjesëtarët e FSK-së për mbështetje me zjarr indirekt

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) ka certifikuar pjesëtarët për mbështetje me zjarr indirekt, të premten e 31 marsit. “Me qëllim të përgatitjes profesionale të...

Të fundit nga rubrika