Takimi në Ohër, Vllasi: Do të diskutohet konkretizimi i agjendës për zbatimin e marrëveshjes

Azem Vllasi ka thënë se në takimin mes Kurtit dhe Vuçiqit më 18 mars në Ohër, palët mund të përcaktojnë agjendën e zbatimit të marrëveshjes evropiane, për të cilën, janë dakorduar në Bruksel

Juristi dhe ish-politikani Azem Vllasi

Njohësi i zhvillimeve në rajon, Azem Vllasi, në lidhje me takimin e liderëve të Kosovës dhe Serbisë në Ohër të Maqedonisë së Veriut, më 18 mars, ka thënë se do të diskutohet për përcaktimin dhe konkretizimin e agjendës për zbatimin e marrëveshjes.

“Sipas të gjitha gjasave, në Ohër vazhdimi i bisedave duhet të jetë për caktimin dhe konkretizimin e agjendës për zbatimin e kësaj marrëveshjeje, dhe në këtë marrëveshje e cila konsiderohet e aprovuar përmendet që në rrugën e mëtutjeshme zbatimin e disa pikave nga kjo marrëveshje duhet të vihet deri te marrëveshja finale obligativisht e pranuar”, ka deklaruar ai.

Po ashtu, ai i ftuar në emisionin FIVE në RTV Dukagjini, ka thënë se gjatë diskutimit për planin e zbatimit të Bashkimit Evropian, mund të ketë probleme nga ana e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, pasi, sipas tij, ai mund të insistojë në çështjen e formimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

“Mund të ketë probleme që Vuçiqi të këmbëngulë te çështja e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, nëse do ta rrezikonte arritjen e marrëveshjes për planin e zbatimit, nuk është çështje që duhet të mbajë gajle pala kosovare”, ka thënë ai.

Ndërkaq, sipas tij, sa i përket çështjes së Asociacionit, pozicioni i Kosovës duhet të jetë i qartë, “që mund të formohet si formë e bashkëpunimit mes komunave për çështjet specifike të komunitetit serb, përbrenda sistemit kushtetues e ligjor të Kosovës”.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika