Takimi në Suharekë për të pagjeturit nis me kritika ndaj institucioneve

Takimi i familjarëve të të zhdukurve në Kosovë ka nisur me kritika për qasjen e institucioneve karshi kësaj çështjeje.

Nga anëtarët e Këshillit të Familjarëve është thënë se duhet më seriozitet dhe të bëhet më shumë për zbardhjen e fatit të personave që ende nuk janë gjetur edhe pas më shumë se dy dekadash nga lufta.

“E dimë situatën e përgjithshme me çështjen e dhimbshme që jemi dy dekada në aktivitet dhe besoj që ka ardhur koha kur duhet të kemi një qasje serioze, sepse edhe çështja është shumë serioze por është shumë e ndërlikuar dhe do qasje ekipore dhe profesionale dhe të çdo mekanizimi në ndriçimin e fatit të njerëzve që i kemi kërkojmë dhe do t’i kërkojmë”, ka thënë Haki Kosumi.

“Një prej çështjeve të dhimbshme për të cilën kemi shtruar çështje, kemi mbajtur konferenca e takime që kemi biseduar dhe kemi marrë informacione por më lejo drejtor që ka ardh që je prezent ne nuk kemi arrit me pas një pasqyrë të qartë me gjendjen e atyre pjesëve trupore të atyre njerzve” ka thenë Haki Kosumi.

Në këtë takim është edhe ushtruesi i detyrës se drejtorit të IML, Ditor Haliti, i cili është duke njoftuar për gërmimet që janë bërë. Në të po marrin pjesë komisioni qeveritar për të pagjeturit, Policia e Kosovës që ka njësi për krime lufte. Pritet të marrë pjesë edhe Kryqi i Kuq Ndërkombëtar i Kosovës.

Aktualisht, kryesuesi i Komisionit për të pagjeturit, Andin Hoti, po qëndron në Ohër të Maqedonisë krahas kryeministrit Kurti.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika