Tashmë, Putin është mënjanuar në skenën botërore

Udhëheqësit botërorë u takuan gjatë gjithë javës për të adresuar çështjet globale. Në tryezat e këtyre të fundit, nuk pati vend për presidentin rus, Putin

Krerët e shteteve dhe qeverive marrin pjesë në seancën e parë të punës në samitin e G20 në ishullin indonezian të Bali, 15 nëntor 2022.

Putin, sulmi i të cilit ndaj Ukrainës gjatë nëntë muajve të fundit ka shkatërruar vendin evropian dhe ka tronditur ekonominë globale, nuk pranoi të marrë pjesë në asnjë nga tubimet diplomatike dhe në vend të kësaj, e gjeti veten subjekt i censurës së konsiderueshme pasi kundërshtimi ndërkombëtar ndaj luftës së tij dukej se po forcohej.

Një takim i liderëve të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC) në Bangkok u mbyll të shtunën me një deklaratë që i referohet qëndrimeve të kombeve të shprehura në forume të tjera, duke përfshirë një rezolutë të OKB-së që dënon “në termat më të fortë” agresionin rus kundër Ukrainës, duke vënë në dukje pikëpamje të ndryshme.

Ajo i bën jehonë fjalë për fjalë një deklarate nga samiti i liderëve të Grupit të 20 (G20) në Bali në fillim të kësaj jave.

“Shumica e anëtarëve e dënuan fuqishëm luftën në Ukrainë dhe theksuan se ajo po shkakton vuajtje të jashtëzakonshme njerëzore dhe po përkeqëson brishtësinë ekzistuese në ekonominë globale,” thuhet në dokument, duke shtuar se kishte “vlerësime” të ndryshme mbi situatën brenda grupit.

Diskutimet brenda samiteve mënjanë, java ka treguar gjithashtu Putinin i cili besohet se nisi pushtimin e tij në një përpjekje për të rikthyer lavdinë e supozuar të mëparshme të Rusisë, si gjithnjë e më i izoluar, me liderin rus të zhytur në Moskë dhe që nuk dëshiron as të përballet me homologët e mëdhenj apo takimet globale, transmeton CNN, përcjell Portali Dukagjini.

Frika nga manovrat e mundshme politike kundër tij nëse ai do të largohej nga kryeqyteti, një obsesion me sigurinë personale dhe një dëshirë për të shmangur skenat e konfrontimit në samite, veçanërisht kur Rusia përballet me humbje të mëdha në fushën e betejës, ishin të gjitha llogaritjet e mundshme që hynë në vlerësimin e Putinit , sipas Alexander Gabuev, një bashkëpunëtor i lartë në “Carnegie Endowment for International Peace”.

Ndërkohë, ai mund të mos dëshirojë të kthejë vëmendjen e padëshiruar në një pjesë të vogël të kombeve që kanë mbetur miqësore me Rusinë, për shembull India dhe Kina, udhëheqësit e të cilëve Putin pa në një samit rajonal në Uzbekistan, në shtator.

“Ai nuk dëshiron të jetë ky djalë toksik,” tha Gabuev.

Pamje ngurtësuese

Por edhe në mesin e vendeve që nuk kanë marrë një qëndrim të ashpër kundër Rusisë, ka shenja të durimit të humbur. Energjia e tendosur, çështjet e sigurisë ushqimore dhe inflacioni global në rritje tani po shtrydhin ekonomitë në mbarë botën.

Indonezia, e cila priti G20, nuk e ka dënuar në mënyrë eksplicite Rusinë për pushtimin, por presidenti i saj Joko Widodo u tha udhëheqësve botërorë të martën “ne duhet t’i japim fund luftës”.

India, e cila ka qenë një blerës kryesor i energjisë ruse edhe pse Perëndimi iu shmang karburantit rusë në muajt e fundit, përsëriti gjithashtu thirrjen e saj për të ” gjetur një mënyrë për t’u kthyer në rrugën e armëpushimit ” në G20. Deklarata përfundimtare e samitit përfshin një fjali që thotë se “Epoka e sotme nuk duhet të jetë një epoke lufte”, gjuhë që i bën jehonë asaj që Modi i tha Putinit në shtator, kur ata u takuan në margjinat e samitit në Uzbekistan.

Është më pak e qartë nëse Kina, partneriteti strategjik i së cilës me Rusinë është përforcuar nga një raport i ngushtë midis liderit Xi Jinping dhe Putinit, ka bërë ndonjë ndryshim në qëndrim. Pekini ka refuzuar prej kohësh të dënojë pushtimin , apo edhe t’i referohet si të tillë. Në vend të kësaj, ajo ka dënuar sanksionet perëndimore dhe ka përforcuar pikat e bisedimeve të Kremlinit duke fajësuar SHBA-në dhe NATO-n për konfliktin, megjithëse kjo retorikë është dukur disi e kundërshtuar në mediat e saj vendase të kontrolluara nga shteti muajt e fundit.

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky u drejtohet liderëve të G20-ës përmes lidhjes video nga zyra e tij në Kiev

Zyra e Presidentit të Ukrainës

Megjithatë, në takimet margjinale me liderët perëndimorë javën e kaluar, Xi përsëriti thirrjen e Kinës për një armëpushim përmes dialogut dhe, sipas leximeve nga bashkëbiseduesit e tij, ra dakord të kundërshtojë përdorimin e armëve bërthamore në Ukrainë por, këto vërejtje nuk janë përfshirë në llogaria e bisedimeve.

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi tha më vonë për mediat shtetërore kineze se Xi kishte përsëritur qëndrimin e Kinës në takimin e tij dypalësh me Presidentin e SHBA-së, Joe Biden në margjinat e G20 se “armët bërthamore nuk mund të përdoren dhe një luftë bërthamore nuk mund të luftohet”.

Por vëzhguesit e politikës së jashtme të Kinës thonë se dëshira e saj për të mbajtur lidhje të forta me Rusinë ka të ngjarë të mbetet e palëkundur.

“Ndërsa këto deklarata janë një kritikë indirekte ndaj Vladimir Putinit, nuk mendoj se ato synojnë të distancojnë Kinën nga Rusia,” tha Brian Hart, një bashkëpunëtor i Projektit të Fuqisë së Kinës në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington. “Xi po ia thotë këto gjëra një audiencë që dëshiron t’i dëgjojë ato .”

Ekran i ndarë

Izolimi rus, megjithatë, duket edhe më i ashpër në sfondin e turneut diplomatik të Xi në Bali dhe Bangkok këtë javë.

Megjithëse administrata Biden e ka quajtur Pekinin, jo Moskën, “sfida më serioze afatgjatë” ndaj rendit global, Xi u trajtua si një partner i vlefshëm global nga udhëheqësit perëndimorë, shumë prej të cilëve u takuan me liderin kinez për bisedime që synonin rritjen e komunikimit dhe bashkëpunimit.

Xi pati një shkëmbim me nënpresidenten e SHBA-së, Kamala Harris, e cila po përfaqëson SHBA-në në samitin e APEC në Bangkok, në ngjarjen e së shtunës. Harris tha në një Tweet pas kësaj ajo vuri në dukje një “mesazh kyç” nga takimi i G20 i Biden me Xi, rëndësinë e mbajtjes së linjave të hapura të komunikimit “për të menaxhuar me përgjegjësi konkurrencën midis vendeve tona”.

Në një thirrje të pasionuar për paqe në një takim të liderëve të biznesit së bashku me samitin e APEC të premten, presidenti francez Emmanuel Macron dukej se bënte një dallim midis veprimeve të Rusisë dhe tensioneve me Kinën.

Ndërsa iu referua konkurrencës SHBA-Kinë dhe konfrontimit në rritje në ujërat rajonale të Azisë, Macron tha: “Ajo që e bën këtë luftë të ndryshme është se ajo është një agresion kundër rregullave ndërkombëtare. Të gjitha vendet kanë stabilitet për shkak të rregullave ndërkombëtare, përpara se t’i bëjnë thirrje Rusisë që të kthehet “në tavolinë” dhe “të respektojë rendin ndërkombëtar”.

Zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris takohet me aleatët amerikanë në APEC pas lëshimit të raketës balistike nga Koreja e Veriut, të premten

Urgjenca e kësaj ndjenje u shtua pasi një raketë e prodhuar nga Rusia ra në Poloni, duke vrarë dy persona të martën, gjatë samitit të G20. Si një anëtare e NATO-s, një kërcënim për sigurinë polake mund të shkaktojë një përgjigje nga i gjithë blloku.

Situata u zbut pas hetimeve fillestare sugjeroi se raketa erdhi nga pala ukrainase në aksident gjatë mbrojtjes raketore – por theksoi potencialin për një llogaritje të gabuar për të ndezur një luftë botërore.

Një ditë pas kësaj situate, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken vuri në dukje atë që ai e quajti “një ekran i ndarë”.

“Ajo që ne po shohim është një ekran i ndarë shumë i rëndësishëm: ndërsa bota punon për të ndihmuar njerëzit më vulnerabël, Rusia i vë në shënjestër ata; si liderë në mbarë botën riafirmuan angazhimin tonë ndaj Kartës së OKB-së dhe rregullave ndërkombëtare nga të cilat përfitojnë të gjithë njerëzit tanë. Presidenti Putin vazhdon të përpiqet të shkatërrojë të njëjtat parime,” u tha Blinken gazetarëve të enjten mbrëma, në Bangkok.

Konsensusi?

Duke ardhur në javën e takimeve ndërkombëtare, SHBA-të dhe aleatët e saj ishin gati t’ua jepnin atë mesazh kolegëve të tyre ndërkombëtarë. Dhe ndërsa janë bërë mesazhe të forta, mbledhja e konsensusit rreth kësaj pikëpamjeje nuk ka qenë e lehtë dhe dallimet mbeten akoma evidente.

Deklaratat e G20 dhe APEC pranojnë ndarjet midis mënyrës se si anëtarët votuan në OKB për të mbështetur rezolutën e saj që “dënon” agresionin rus dhe thonë se ndërsa shumica e anëtarëve “e dënuan fuqishëm” luftën, “kishte pikëpamje të tjera dhe vlerësime të ndryshme të situatës dhe sanksione.”

Edhe bërja e një shprehjeje të tillë me paralajmërime ishte një proces i mundimshëm në të dy samitet, sipas zyrtarëve. Jokowi i Indonezisë tha se udhëheqësit e G20 ishin gati deri në “mesnatë” duke diskutuar paragrafin mbi Ukrainën.

Kryeministri i Tajlandës Prayut Chan-o-cha dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping takohen në APEC më 18 nëntor 2022 në Bangkok, Tajlandë

Kombet në grupime kanë marrëdhënie të ndryshme gjeo-strategjike dhe ekonomike me Rusinë, të cilat ndikojnë në qëndrimet e tyre. Por një shqetësim tjetër që mund të kenë disa vende aziatike është nëse masat për të censuruar Rusinë janë pjesë e një shtytjeje amerikane për të dobësuar Moskën, sipas ish-ministrit të Jashtëm tajlandez, Kantathi Suphamongkhon.

“Vendet thonë se ne nuk duam të jemi thjesht një peng në këtë lojë për t’u përdorur për të dobësuar një fuqi tjetër,” tha Suphamongkhon, një anëtar bordi këshillues i Qendrës së Korporatës RAND për Politikat e Azisë Paqësorit (CAPP). Në vend të kësaj, inkuadrimi i censurës ndaj Rusisë rreth “shkeljes së saj të ligjit ndërkombëtar dhe krimeve të luftës që mund të jenë kryer” do të godiste aspektet e situatës që “të gjithë i refuzojnë këtu”, tha ai.

Refuzimi i Rusisë përgjatë këtyre linjave mund të dërgojë gjithashtu një mesazh për Kinën, e cila vetë ka shpërfillur një vendim ndërkombëtar që hedh poshtë pretendimet e saj territoriale në Detin e Kinës Jugore dhe është zotuar të “ribashkohet” me demokracinë vetëqeverisëse të Tajvanit.

Ndërsa përpjekjet këtë javë mund të kenë rritur presionin ndaj Putinit, lideri rus ka përvojë me një dinamikë të tillë. Përpara dëbimit të Putinit për aneksimin e tij të Krimesë së Ukrainës në 2014, blloku i G7 (G7) ishte Grupi i Tetë dhe mbetet për të parë nëse shprehjet ndërkombëtare do të kenë ndikim.

Por pa Putinin në grup, theksuan udhëheqësit këtë javë, vuajtjet do të vazhdojnë dhe do të vazhdojë të  ketë një vrimë në sistemin ndërkombëtar.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika