Tasholli: Prishtina dhe Beogradi janë në pikën më sinkronizuese për një zgjedhje përfundimtare

Analisti Ismail Tasholli ka thënë se tashmë e sheh se pika ku janë tani Prishtina dhe Beogradi është pika më e sinkronizuar në historinë politike shqiptare

Analisti Ismail Tasholli ka thënë se dialogu në raport me publikun në Kosovë ka shumë të panjohura sepse nuk konsiderohet e nevojshme të ketë diskutim të drejtëpërdrejtë me publikun për t’u paralajmëruar se cilat janë sfidat dhe vështirësitë.

“Megjithkëtë ne duhet ta shohim dialogun si një pjesë të derivimit të një angazhimi dyvjeçar, sepse shpeshherë po i vendosim Prishtinën e Beogradin para një logjike të startistave ku çdo gjë është e shkruar dhe këta duhet të pranojnë ose të refuzojnë”, ka thënë analisti Tasholli.

Tasholli në “Debat Plus” ka shtuar se tashmë e sheh se pika ku janë tani Prishtina dhe Beogradi është pika më e sinkronizuar në historinë politike shqiptare, dhe se janë brenda matriksit diplomatik të një zgjedhje përfundimtare.

Se a do të jep kryeminsitri Kurti dorëheqje në raport me presionin për Asociacionin apo do të pranojë atë, Tasholli ka thënë se kjo varet nga disponimi i qytetarëve se a janë të gatshëm të besojnë vazhdimin e pushtetit të tij duke i prishur marrëdhëniet me partnerët ndërkombëtarë.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika