Taylor dhe Fury pjesë e krimit të organizuar?

Josh Taylor, një emër i madh në peshën super të lehtë (nga e cila supozohet të largohet) dhe Tyson Fury, një yll me peshë të rëndë, janë vënë në piedestalin e dyshimeve për lidhje me krimin e organizuar.

Dy figura britanike të sportit akuzohen për një lidhje të mundshme me Klanin Kinahan, një organizatë, çmontimi i së cilës shpërblehet me 5.4 milionë dollarë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kinahanët janë të lidhur me trafikun e drogës, vrasjen dhe pastrimin e parave. Dy sportistët dyshohet të jenë pjesë e lidhjeve të saj në botën e sportit.

“Nëse negocion, je i lidhur në një rrjet kriminal”, ka thënë Drew Harris, një anëtar i policisë irlandeze.

Kush është lideri i klanit Kinahan?

Daniel Kinahan, promovues i njohur i luftimeve në Dublin dhe njëkohësisht bashkëthemelues i “MTK Global Agency”, përfaqëson emra të kësaj industrie siç është Fury. Megjithëse gangsteri irlandez u shkëput në vitin 2017, ka imazhe që dëshmojnë të kundërtën.

“Ai është një këshilltar i madh”, ka komentuar Taylor për Kinahan, gjersa ishte i përfaqësuar nga MTK Global.

Gjithashtu, nga vetë organizatat e boksit është shfaqur simpati për Kinahan. Mauricio Sulaiman, president i Këshillit Botëror të Boksit, kishhte thënë se ai po përmisonte jetën e boksierëve në mënyrë unike.

Megjithëse, Kinahan e cilëson si një komplot ndaj tij, BBC mendon se një lidhje mes klanit dhe këtij sporti është tashmë ekzistente.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika