Taylor Swift fituese e gjashtë çmime në të gjitha kategoritë e nominuara

Swift pati një natë historike në ndarjen e çmimeve pasi ajo fitoi në gjashtë kategoritë në të cilat ishte e nominuar , duke e bërë atë artisten e parë që fitoi 40 AMA në shfaqjen e 50 vjetorit. Ajo ka thyer sërish rekordin e saj personal të çmimeve të fituara, duke e lënë pas Michael Jackson me 26 dhe Whitney Houston me 22 trofe

Gjashtë çmime për gjashtë kategoritë e nominuara kishin një emër  në American Music Awards (AMAs) gjatë mbrëmjes së të dielës.

Swift fitoi çmimin e madh  Artisti i Vitit si dhe çmimin e albumit më të mirë për ‘Red (Taylor’s Version),’ një ri-regjistrim i albumit të saj të vitit 2012 ‘Red’.

Duke pranuar çmimin kryesor në ceremoninë e organizuar, Swift falenderoi mbështetësit e saj dhe theksoi se çka është muzika dhe albumet që riregjistrohen, asnjëherë nuk ka pritur rezultatet e tanishme.

“Nuk mund t’ju them se sa do të thotë për mua dhe albumet e mia të ri-regjistruara, por kurrë nuk prisja apo supozova se do të kishin ndonjë kuptim për ju,” i tha Swift gjatë marrjes së çmimit.

“Kështu që nuk mund t’ju falënderoj sa duhet për kujdesin për këtë album për të cilin jam shumë krenar.”

Kush fitoj tjetër në AMA?

Pavarësisht shkëlqimit të pastër të Swift-it, pati shumë fitues të tjerë të dukshëm në një natë që pa shfaqje emocionale dhe disa polemika të lehta.

Aktorja biseksuale dhe këngëtarja Dove Cameron fitoi  “Artistin më të Mirë të Ri”  dhe përdori fjalimin e saj të pranimit për t’ia kushtuar çmimin e saj komunitetit Queer, si dhe për të nderuar viktimat e të shtënave të shtënave në një vend LGBT+ në Kolorado, SHBA.

“Pas asaj që ndodhi në Club Q në Kolorado Springs, dua t’u kujtoj të gjithëve se sa e rëndësishme është dukshmëria e çuditshme dhe sa i rëndësishëm është komuniteti ynë,” tha Cameron.

“Dhe unë dua të drejtoj vëmendjen tuaj te organizatat si GLAAD dhe The Trevor Project për atë që mund të bëni tani… Faleminderit që mbani hapësirën – po e mbaj edhe për ju.”

Fituesit e tjerë përfshijnë “Bashkëpunimi i Vitit” që do të fitojë Elton John dhe Dua Lipa për “Cold Heart (Pnau Remix),” Harry Styles fitues i “Artistit të Preferuar Mashkull të Popit”, Kendrick Lamar fitues i Artistit të Preferuar Mashkull Hip-Hop dhe BTS duke fituar Duo ose Grup të preferuar Pop.

Performanca më prekëse e mbrëmjes mund të ketë qenë përformanca e  Pink, i cili këndoi “Hopelessly Devoted to You” në një homazh për yllin e Grease Olivia Newton-John , e cila vdiq në fillim të këtij viti .

“Më falni… qetësohuni”

Ndërkohë, në një moment mbresëlënës, ish -anëtarja e Destiny’s Child , Kelly Rowland, u rebelua me turmën kur ata brohoritën Chris Brown, i cili nuk ishte i pranishëm. Rowland po pranonte çmimin për meshkujt më të mirë R&B në emër të Brown-it kur nisi përulja.

“Më falni… Qetësohuni,” tha Rowland.

“Doja t’i thoja Chris-it, faleminderit shumë që bëtë muzikë të mrekullueshme R&B dhe dua t’i them atij faleminderit që jeni një interpretues i jashtëzakonshëm. Unë do ta marr këtë çmim [dhe] do t’jua sjell. Unë të dua. urime. Dhe urime të gjithë të nominuarve në këtë kategori”.

Brown është një figurë e diskutueshme për shkak të dënimit të tij për rrahjen e të dashurës së tij të atëhershme Rihanna në vitin 2009.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika