“Të gjithë jemi fajtorë sepse kemi normalizuar gjuhën e dhunës nga Parlamenti deri tek komunikimi ndërmjet njerëzve”

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje, Haki Abazi, ka thënë se kemi nevojë për një reflektim shoqëror që të mos ndodhin ngjarje kaq tragjike në shoqërinë tonë

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje, Haki Abazi, në Debat Plus në RTV Dukagjini ka folur për vrasjen e gruas shtatzënë në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) nga ish-burri i saj, ku ka thënë se “në cilin do nivel është e pa imagjinueshme se çfarë është duke ndodhur në këtë vendin tonë. Nuk ka një javë që është vrarë mësuesja Sadie, sonte kjo vrasje e tmerrshme”.

Sipas Abazit, duhet të adresohen sëmundjet shëndetit mendor, pasi ai nuk beson që një njeri me mendje të shendosh “mund të bëjë një krimi kaq të madhe e kaq makabër, dhe fatkeqësia është se, nuk është një krim, sidomos në vitin e fundit ky fenomen i vrasjeve të grave është shpeshtuar sa edhe vetë thirrjet që të mos ndodhë” diçka e tillë.

“Natyrisht që të gjithë jemi fajtor, Kemi normalizuar gjuhën e dhunës nga Parlamenti deri tek niveli i formës së komunikimit ndërmjet njerëzve”, ka shtuar ai.

“Diçka kemi gabim në shoqëri dhe në ekuacionin e intervenimit, edhe të parandalimit të këtyre krimeve”.

Më tej, deputeti Abazi, ka përfunduar duke thënë se kemi nevojë për një reflektim shoqëror që të mos të ndodhin ngjarje kaq tragjike në shoqëri.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika