Të hënën BE merr masa për të parandaluar efektet e paketës amerikane për energjinë e pastër

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka thënë se BE do të përshtat rregullat për ndihmën ndaj vendeve anëtare për të parandaluar një eksod të mundshëm investimesh

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka thënë se Bashkimi Evropian do të përshtat rregullat për ndihmën ndaj vendeve anëtare për të parandaluar një eksod të mundshëm investimesh për shkak të një pakete të re subvencionesh për energjinë e gjelbër të miratuar nga Shtetet e Bashkuara.

“Konkurrenca është e dobishme, por kjo garë duhet të respektojë një fushë loje të barabartë”, ka thënë von der Leyen në qytetin belg, Bruge.

Tutje presidentja e Komisionit Evropian ka shtuar se ligji amerikan për Reduktimin e Inflacionit duhet të bëjë të reflektojnë se si mund të përmirësojnë kornizat e tyre të ndihmës për shtetet dhe t’i përshtatin ato në një mjedis të ri global.

BE druhet se Ligji për Reduktimin e Inflacionit prej 430 miliardë dollarësh, me lehtësitë që parashikon për taksat, mund të joshë bizneset e BE-së dhe të dëmtojë kompanitë evropiane, nga prodhuesit e makinave deri te prodhuesit e teknologjisë së gjelbër, raporton Zëri i Amerikës.

Kjo çështje do të jetë një nga temat në programin e takimit të Këshillit të Tregtisë dhe Teknologjisë SHBA-BE të hënën.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Vdes vajza që ishte duke u trajtuar në QKUK, policia...

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për një rast të vdekjes që ka ndodhur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Policinë e ka lajmëruar...

Të fundit nga rubrika