Të hënën diskutohet për zgjedhjen e gjykatësve kushtetues në Maqedoninë e Veriut

Të hënën e 12 shtatorit do të vazhdojnë diskutimet për zgjedhjen e gjykatësve kushtetues në Maqedoninë e Veriut. Këto diskutime do të mbahen në kuadër të seancave të komisionit parlamentar për zgjedhje dhe emërime

Ilustrim

Diskutimet për zgjedhjen e gjykatësve të Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Maqedonisë së Veriut do të zhvillohen në komisioni parlamentar për zgjedhje dhe emërime në seancën e së hënës të 12 shtatorit.

Fillimisht para anëtarëve të Komisionit duhet të jenë kandidaturat e prokurorit publik Ljubomir Joveski, të cilat janë të propozuara nga partitë në pushtet dhe të merret parasysh dhe propozimi i opozitës.

Deri më tani, deputetët e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut kanë propuzuar kandidaten Tatjana Vasiq Bozazhieva.

Vasiq Bozazhieva punon si këshilltare shtetërore për legjislacion civil në Ministrinë e Drejtësisë. Po ashtu, deputetët kanë propuzuar edhe gjyqtarin civil në Gjykatën e Apelit në Shkup, Fatmir Skenderin.

Dy kandidatët dhe prokurori publik republikan, Lubomir Joveski, janë propozuar nga partitë në pushtet.

Nga gjashtë kandidatë që u propuzuan nga OBRM-PDUKM-së, përveç Jovanovskës, deri më tani është refuzuar kandidatura e profesoreshës universitare Rodna Zhivkovskës, prokurorit Todor Vitlarovit dhe gjyqtarit në pension, Branko Sekullovskit.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Bija e gruas së keqtrajtuar: Nuk kam fjalë ta shpreh...

Bija e gruas së moshuar e cila është keqtrajtuar fizikisht në një qendër për të moshuar në Pejë, nën emocione ka thënë se është...

Të fundit nga rubrika