Bujar Osmani: Maqedonia e Veriut do të ketë pozitë prioritare në administratën amerikane

Arsyeja e udhëtimit të Osmanit në Uashington është udhëheqja e delegacionit qeveritar në Dialogun Strategjik mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani

Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani, të martën nga Tokio do të udhëtojë në Uashington. Arsyeja e këtij udhëtimi është udhëheqja e delegacionit qeveritar në Dialogun Strategjik mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Maqedonia e Veriut është vendi i parë nga Ballkani Perëndimor që fillon një proces të rëndësishëm me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ftesa për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Gjatë kësaj vizite në Uashington, Bujar Osmani do të realizojë takime të shumta bilaterale me përfaqësues të lartë shtetëror të SHBA-së, si dhe personalitete të njohura të sektorit civil dhe think-tank organizatave.

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në një postim në Facebook ka thënë se, fokusi i vizitës në Uashington do të jetë thellimi i marrëdhënieve bilaterale dhe krijimin e shtigjeve të reja për bashkëpunim në të ardhmen.

“Maqedonia e Veriut do të ketë pozitë prioritare në administratën amerikane”, ka thënë Osmani.

 

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika