Të marten, mot me vranësira të dendura

Gjatë javës do të mbaj mot me shi, vranësira dhe me erë

Të marten dhe të premten parashihen vranësira të dendura, të cilat vende-vende mund të sjellin edhe riga shiu. Për ditën e sotme, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 20-27 gradë Celsius.

Ilustrim

Gjatë ditës do të fryejë erë nga drejtimi i verilindjes dhe jugl-indjes me shpejtësi 1-7 m/s. Sa i përket, kushteve biometeorologjike dhe agrometeorologjike do të jenë të mira, por duhet shtuar kujdesi të mos jemi në kontakt të drejtëpërdrejt me diellin. Kujdesi duhet shtuar më shumë gjatë mesditës, pasi që indeksi UV paashihet të jetë në vlerat e larta, raporton “Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës”.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika