Të mërkurën dhe të enjten mbahen dy seanca të Kuvendit, në rend të ditës projektligji për Trustin

Ilusrtim, pas dështimit në Kuvend për miratimin e projektligjit që mundëson edhe një tërheqje të kursimeve të Trustit, qytetarët vazhdojnë të insistojnë në këtë

Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari, ka bërë të ditur se në seancën e parë të sesionit pranveror të Kuvendit të Kosovës, pikë e parë e rendit të ditës do të jetë shqyrtimi i peticionit për tërheqjen e mjeteve nga Trusti Pensional i Kosovës.

Sipas saj, seancë do të ketë edhe të mërkurën.

“Këtë javë do të jenë dy seanca, një do të mbahet të mërkurën ku është vazhdimësi e seancave të kaluara dhe të enjten do të jetë shqyrtimi i peticionit për tërheqjen nga fondi i kursimeve pensionale”, deklaroi ajo.

Ndërkaq, shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se tërheqja e mjeteve nga Trusti është kërkesë e qytetarëve të Kosovës.

Ai u shpreh se shpreson që deputetët ta votojnë në lexim të parë këtë projektligj.

“Projektligji për Trustin që është kërkesë e qytetarëve, ky projektligj do të jetë pikë e parë e seancës së re të enjte. Shpresoj që të gjithë deputetët reflektojnë në këtë kërkesë të qytetarëve duke e pasur parasysh gjendjen e rënduar ekonomike. Shpresojmë që të kaloj në lexim të parë të enjten ky projektligj”, ka thënë ai.

Pro tërheqjes së mjeteve nga Trusti janë të gjitha partitë opozitare, kurse partia në pushtet është kategorikisht kundër.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika