Të paktën 12 të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur nga përmbytjet në Afganistan

Sipas një zëdhënësi të telebanëve dhe zyrtarëve lokalë, nga përmbytjet e mëdha në Afganistan kanë humbur jetën të paktën 12 persona dhe dhjetëra të tjerë janë të zhdukur

Pamje nga përmbytjet në Afganistan. Foto: Sharifullah Sharafat (Courtesy Photo)

Sipas një zëdhënësi të telebanëve dhe zyrtarëve lokalë, nga përmbytjet e mëdha në Afganistan kanë humbur jetën të paktën 12 persona dhe dhjetëra të tjerë janë të zhdukur.

Zëdhënësi i qeverisë, Zabihullah Mujahid, ka thënë të dielën se rreth 40 njerëz janë të zhdukur pas përmbytjeve të shpejta të shtunën vonë mbrëma në rrethin Jalrez të provincës Maidan Wardak, në perëndim të Kabulit.

Ai ka thënë se të gjitha autoritetet përkatëse janë urdhëruar që të ofrojnë ndihmën e nevojshme për njerëzit në zonat e prekura.

Zyra e guvernatorit të provincës në një deklaratë ka thënë se qindra shtëpi janë ose të dëmtuara ose të shkatërruara dhe njerëzit e zhdukur besohet se janë nën rrënojat e shtëpive të shembura.

Në deklaratë thuhet gjithashtu se qindra hektarë tokë bujqësore janë shkatërruar dhe autostrada midis kryeqytetit Kabul dhe provincës qendrore Bamiyan është gjithashtu e mbyllur për shkak të përmbytjeve, raporton NPR

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika