Të paktën tre të vdekur dhe katër të zhdukur në Spanjë, pasi një autobus u rrëzua nga ura në lumë

Të dielën e 25 dhjetorit, shërbimet lokale të urgjencës kanë thënë se të paktën tre persona kanë mbetur të vdekur dhe katër të tjerë janë zhdukur, pasi një autobus pasagjerësh është rrëzuar nga ura dhe është zhytur në një lumë në veriperëndim të Spanjës.

Dy të mbijetuarit janë shoferi i mjetit dhe një pasagjer, të cilët janë shpëtuar deri më tani nga lumi Lerez. Autoritetet kanë thënë se të mbijetuarit janë dërguar në spitalet e afërta me shkallë të ndryshme lëndimi.

Trajneri i kompanisë “Monbus” po udhëtonte mes qyteteve Lugo dhe Vigo dhe ishte ndalur në një qendër në afërsi të vendit të aksidentit. Ai ka thënë se autobusi ka rrëshqitur nga rruga në urë për arsye të paqarta dhe është zhytur në ujë rreth orës 21:30, koha lokale (20:30 GMT).

Zyrtarja rajonale, Maica Larriba, ka thënë se sipas të dhënave paraprake, autobusi ishte duke transportuar nëntë persona, shoferin dhe tetë pasagjerë.

“Nuk ka më trupa brenda autobusit, kështu që ne po vazhdojmë kërkimin për katër personat e zhdukur”, ka potencuar Larriba, duke iu referuar gjetjeve të zhytësve të policisë që inspektuan rrënojat, raporton CyprusMail.

Lumi ka qëndruar mbi pragun e tij të përmbytjes gjatë gjithë natës, duke detyruar punonjësit e shpëtimit të emergjencës të pezullonin operacionin për gati dy orë, për shkak të motit të keq dhe kushteve të terrenit.

 

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika