Të premten, kryesuesi i OSBE-së takon krerët politikë në Kosovë

Përpos takimeve me krerët e vendit, agjenda e ministrit Rau përfshin takimet me udhëheqësit e Misionit të OSBE-së në Kosovë, Grupin e Trajnuesve, grupin e ekspertëve të të drejtave të njeriut dhe KQZ-në

Zbigniew Rau, OSCE

Ministri polak i Punëve të Jashtme, Zbigniew Rau, pritet të takohet me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, të premten e 15 korrikut.

Kryesuesi i radhës i OSBE-së njëherësh, ministër i Punëve të Jashtme në Poloni, Zbigniew Rau, ka arritur të enjten në Kosovë. Qëllim i kësaj vizite është diskutimi rreth angazhimit politik të Polonisë në rolin e saj si kryesuese e radhës në OSBE.

Përveç takimit me presidenten Osmani, Ministri Rau do të takohet edhe me kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca, zëvendëskryeministren dhe ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, si dhe me ministrin për Komunitete dhe Kthim, Goran Rakiq.

Në mesin e takimeve të tij bëjnë pjesë edhe takimet me udhëheqësit e Misionit të OSBE-së në Kosovë dhe me Grupin e Trajnuesve, grup ekspertësh të të drejtave të njeriut i themeluar nga OSBE.

Para se të përmbyllë vizitën e tij me një konferencë për media, e cila është planifikuar të mbahet prej orës 16:30 në ambientet e institucionit të Avokatit të Popullit, ai do të vizitojë  Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), komision i mbështetetur nga OSBE dhe Polonia.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika