Të premten, ora e parë e mësimit i kushtohet temës “Aftësitë e Kufizuara”

Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, MAShTI ka vendosur që ora e parë mësimore të mbahet me këtë temë, e cila ka për qëllim vetëdijësimin e nxënësve në shkollat e Kosovës për "Aftësitë e Kufizuara" dhe ndërgjegjësimin mbi të drejtat e tyre

Ilustrim

Për nder të shënimit të 3 Dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka marrë vendim që të premten e 2 dhjetorit, në orën e parë të mësimit të gjithë edukatorët, mësimdhënësit, arsimtarët, profesorët, e të gjitha institucioneve edukativo-arsimore, ta shtjellojnë temën “Aftësitë e Kufizuara”.

MAShTI i ka njoftuar me kohë Drejtoritë Komunale të Arsimit dhe institucionet arsimore për këtë orë mësimi, e cila ka për qëllim vetëdijësimin e nxënësve në shkollat e Kosovës për “Aftësitë e Kufizuara” dhe ndërgjegjësimin mbi të drejtat e tyre.

MAShTI, gjithashtu, bën të ditur se edukatorët/mësimdhënësit mund të përdorin udhëzuesin e hartuar nga grupi punues i Ministrisë së Arsimit, i cili është publikuar në websajtin zyrtar të MAShTI-t.

Ndryshe, sipas njoftimit, Qeveria e Kosovës vitin 2022 e ka shpallur “Vit të Aftësive të Kufizuara”.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika