Të premten, të gjitha shkollat e Kosovës dhe Shqipërisë orën e parë ia kushtojnë Lidhjes së Prizrenit

Për nder të 144 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ora e parë e mësimit do t'i kushtohet informimit të nxënësve në Kosovë dhe në Shqipëri

Lidhja e Prizrenit

Lidhja Shqiptare e Prizrenit përbën ngjarjen më të rëndësishme të Rilindjes Kombëtare dhe një nga ngjarjet më madhore në historinë e popullit shqiptar.

Më 10 qershor shënohet 144-vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, dhe në të gjitha shkollat në Kosovë dhe Shqipëri ora e parë e mësimit do t’i kushtohet kësaj ngjarjeje.

“Për nder të 144-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, nesër 10 qershor 2022, të gjitha shkollat në Kosovë dhe Shqipëri do t’ia kushtojnë orën e parë të mësimit kësaj ngjarje të rëndësishme të historisë shqiptare”, ka shkruar në postimin e saj në rrjetin social Facebook, ministrja e arsimit, Arbërie Nagavci.

Urdhër/Vendim i përbashkët

Ajo është shprehur e lumtur për këtë bashkëpunim në mes të dy shteteve, duke thënë se ky vendim është marrë për t’ua mundësuar nxënësve të të dyja vendeve, të flasin njëkohësisht për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit.

“Jam e lumtur që këtë vendim e kemi marrë bashkë me ministren e Arsimit të Shqipërisë, znj. Evis Kushi, për t’ua mundësuar nxënësve tanë në të dyja vendet, që të flasin njëkohësisht për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit. Kështu, ne po bartim së bashku te gjeneratat e reja veprën frymëzuese të intelektualëve dhe atdhetarëve të kohës dhe lavdinë e historisë shqiptare”, ka shkruar Nagavci.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika