Të shtëna me armë në ShBA, raportohet për 10 të vrarë e disa të plagosur në një supermarket në Virginia

Autoritetet amerikane kanë bërë të ditur se ka shkuar deri në 10 persona numri i të vrarëve në sulmin me armë zjarri në supermarketin "Walmart" në Chesapeake në Virginia

Pamje nga vendi i ngjarjes FOTO: Associated Press

Të paktën 10 persona kanë mbetur të vrarë e disa të plagosur pas të shtënave me armë zjarri në supermarketin “Walmart” në Chesapeake në Virginia në mbrëmjen e së martës.

Një burrë që besohej se ishte menaxheri i dyqanit, hapi zjarr dhe më pas ktheu armën kundër vetes dhe tani raportohet të ketë vdekur, raporton BBC.

Qyteti i Chesapeake në një njoftim në Twitter ka bërë të ditur se “policia ka konfirmuar incidentin me fatalitete”.

S’janë bërë të ditura detaje tjera, por një zyrtar policor ka thënë se nuk janë më shumë se 10 të vrarë dhe se ka disa të lënduar.

Zëdhënësi i Policisë, Leo Kosinski tha se të shtënat besohet të kenë ndodhur brenda dyqanit dhe se i dyshuari ka vepruar i vetëm.

Walmart tha se ishte “i tronditur nga kjo ngjarje tragjike” dhe se ishte “duke punuar ngushtë me zbatimin e ligjit”.

Sulmi i së martës në mbrëmje vjen vetëm disa ditë pasi një person i armatosur hapi zjarr në një klub nate LGBT në Colorado duke vrarë pesë persona dhe duke plagosur 17 të tjerë.

Në vitin 2019, një sulm masiv në një Walmart në qytetin e El Paso në Texas, ka lënë 23 të vdekur.

 

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika