Teksas: I dënuari me vdekje bën kërkesë për të dhuruar veshkë

Ramiro Gonzales, është i dënuari me vdekje nga Teksasi, i cili ka bërë kërkesë për dhurimin e veshkës si donacion pasi që të njëjtit i është caktuar dita e ekzekutimit

Avokatët e Ramiro Gonzales, kanë kërkuar një afat prej 30 ditësh në mënyrë që ai të mund të dhurojë veshkë donacion për dikë në nevojë. I njëjti është i dënuar me ekzekutim, i cili do të marrë dënimin e tij me një injeksion vdekjeprurës, më 13 korrik.

Ramiro Gonzales është 39 vjeç, dhe ka paraqitur kërkesë zyrtare për të shtyrë ekzekutimin e tij në mënyrë që të mund të sigurojë një dhurim të veshkave për dikë që ka nevojë urgjente për një transplant, i njëjti gjithashtu ka një grup të rrallë gjaku.

Avokatët e Gonzales kanë kërkuar një pushim prej 30 ditësh nga guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, dhe një pushim të veçantë 180-ditor nga bordi i faljeve dhe lirimeve me kusht të Teksasit, duke përmendur dhurimin e veshkave.

Departamenti i drejtësisë penale në Teksas i lejon njerëzit e burgosur të dhurojnë organe dhe inde, ndërsa kërkesa e tij do të votohet nga bordi i faljeve dhe lirimeve me kusht në Teksas me 11 korrik.

Gonzales është i dënuar me vdekje pasi që ka vrarë djaloshin 18 vjeçar, Bridget Townsend, nga Teksasi jugperëndimor, në 2001, raporton theguardian.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika