Telekomi i Kosovës jep sqarime lidhur me problemet në rrjetin “Vala”

Telekomi i Kosovës ka sqaruar problemet e krijuara në rrjetin ‘Vala’, duke i njoftuar klientët se ato kanë ardhur për shkak të procesit të migrimit të platformës dhe zbatimit të kodit shtetëror mobil

Foto ilustrim

Telekomi i Kosovës ka publikuar një sqarim për problemet që nga mbrëmja e së mërkurës në rrjetin e ‘Vala’, duke njoftuar klientët se kanë qenë shkak i procesit të migrimit të platformave dhe implementimit të kodit shtetëror mobil.

Megjithatë, sipas njoftimit zyrtar, ky proces ka sjellë nevojën për rikyçjen e telefonave në rrjet për shkak të ndryshimit të kodit nga ai i Monakos në atë të Kosovës.

Ndërkaq, fluksi i madh i rikyçjeve me kodin e ri ka shkaktuar ngarkesë në rrjet, duke çuar në disa konsumatorë të palokalizuar.

“Është përfunduar migrimi i Databazës së Konsumatorëve mobil. Ditëve në vijim, do të vazhdohet me platformat e tjera të teknologjisë së fundit. Si rezultat i këtij migrimi dhe ndryshimit të kodit të Monakos me atë të Kosovës, nevojitet rikyçja e telefonave në rrjet. Fluksi tepër i madh i rikyçjeve me kodin e ri ka shkaktuar ngarkesë në rrjet, dhe me këtë rast disa konsumatorë kanë mbetur të palokalizuar”, thuhet në njoftim.

Nëpërmjet njoftimit të tyre, Telekomi i Kosovës i bën thirrje konsumatorëve për mirëkuptim dhe durim gjatë kësaj periudhe, duke informuar se për shkak të ngarkesës momentale, operatorët në Qendrën e Thirrjeve dhe rrjetet sociale mund të mos mund t’u përgjigjen menjëherë.

 

Shija e redaktorit

Aksioni i Policisë në veri, konfiskohen rreth 74 milionë dinarë

Policia e Kosovës ka shpalosur detaje shtesë lidhur me aksionin e zhvilluar gjatë ditës së sotme në veri të vendit. Sipas njoftimit të Policisë së...

Melinda Ademi publikon projektin e ri “Kiss me”

Këngëtarja e njohur, Melinda Ademi, ka publikuar projektin e saj më të ri me titullin “Kiss Me”. Kënga e publikuar është me melodi dhe tekst...

Dafina dhe Ylli vazhdojnë t’i “trazojnë ujërat”, pozojnë me...

Këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri, sot ka kapur vëmendjen e të gjithëve me postimin e saj të fundit në rrjetin social "Instagram". "Duar të bashkuara"...

Të fundit nga rubrika