Telekomi kërkon hetim për keqpërdorimin e mbi 100 milionë eurove

Përmes një komunikate të publikuar të hënën, Telekomi i Kosovës ka bërë të ditur se ka paraqitur kërkesë për nisjen e hetimeve ndaj disa personave të cilët dyshohen se kanë keqpërdorur mbi 100 milionë euro.

Në komunikatë, po ashtu, thuhet se, kjo kërkesë është iniciuar ndaj personave që janë zyrtarë të lartë dhe personave privat të cilët dyshohen se kanë lidhur kontrata të dëmshme, fshehur prova, kanë paraqitur deklarata të rrejshme, që sipas njoftimit , “kanë dëmtuar Telekomin e Kosovës në periudha të ndryshme kohore dhe kësisoj kanë kryer vepra penale të dënueshme, sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës”.

Telekomi i Kosovës, nuk e ka përjashtuar mundësinë që personat e përfshirë të kenë përfituar edhe nga siç e kanë cilësuar, kontrata e dëmshme me vlerë mbi 100 milionë euro.

Në komunikatë janë listuar humbjet e shkaktuar si pasojë e keqpërdorimeve nga persona të caktuar.

1. Humbjet komerciale nga zbatimi i kontratës, që llogariten në vlerë rreth 102 milionë €
2. Humbjet direkte si pasojë e pamundësisë së zbatimit të kontratës në vlerë rreth 51.4 milionë € (Vendimet e arbitrazheve)
3. Humbjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së vitit 2017
4. Humbjet e buxhetit të shtetit të Republikës së Kosovës, në vlerë rreth 16.2 milionë €, si pasojë e shmangies së tatimit nga Dardafon LLC

Në njoftim thuhet se Telekomi i Kosovës është i vendosur të denoncojë krimin, të reformojë kompaninë dhe ta rikthejë atë në namin e dikurshëm.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika