Teleskopi hapësinor Webb sjell imazhe të universit si asnjëherë më parë

Teleskopi James Webb sjell imazhe mahnitëse si kurrë më parë të universit, kështu duke na treguar vendin tonë në Univers

Teleskopi James Webb

Ishte dhurata prej 10 miliardë dollarësh për botën. Një makinë që do të na tregonte vendin tonë në Univers.

Teleskopi Hapësinor James Webb u lëshua saktësisht një vit më parë, në ditën e Krishtlindjes. U deshën tri dekada për të planifikuar, projektuar dhe ndërtuar, shkruan BBC.

Shumë pyesnin nëse ky pasardhës i teleskopit të famshëm Hapësinor Hubble mund të përmbushte pritshmëritë.

Astronomët përdorin kamerat e tij të ndryshme për të eksploruar rajone të kozmosit.

Mjegullnaja e Karinës

Galaxy Cartwheel

Planeti Neptun

Mjegullnaja e Orionit

Dimorfos

WR-140

Galaktika fantazmë

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika