Tendencat e këpucëve për femra në vitin 2023

Teknologjia e avancuar si dhe riciklimi janë dy nga frymëzimet kryesore të sjelljes në trend të këpucëve për femra nga TrendStopi

Këpucët Hermès SS23. Imazhi: Trendstop

Trendstop u sjell lexuesve të FashionUnited një pasqyrë mbi tendencat kryesore në zhvillim të pistës që informojnë dizajnin e këpucëve për sezonin Pranverë/Verë 2023.

Këpucët ndjekin veshjen, duke prekur ndikimet kryesore sezonale në mënyra shumë kreative dhe të papritura.
Frymëzimi i Metaverse sjell estetikën dixhitale në sferën fizike, ndërsa elementët DIY dhe të përpunuar ofrojnë prekjen njerëzore të punimeve me dorë.

Komoditeti është thelbësor për konsumatorët, i plotësuar nga modelet e këpucëve me përmasa të gjera, profile të rrumbullakosura dhe materiale të buta.

Dizajni dixhital IRL (Digital design IRL)

Ashtu si me veshjet, bota virtuale ndikon në dizajnin fizik të këpucëve.

Stilet lozonjare me përmasa të ekzagjeruara dhe të fryera janë ultra kreative dhe të papritura në paraqitjen e tyre.

Digital design IRL

Konstruksionet me pamje të formuar dhe njësitë e tabanit me bulbozë, të rrumbullakosura, të frymëzuara nga metaverset duken sikur janë gati për t’u veshur nga një avatar.

Efekti i çorapeve të grumbulluara të buta – çizmet dhe stufat vezulluese të kristalit shtojnë ndjesinë e botës tjetër.

Ortopedike, e fryerë

Format e ekzagjeruara rikrijohen në stile më të realizueshme komercialisht bazuar në dëshirën e konsumatorit për rehati.

Stilet e parakolpëve me përshtatje të gjerë, me pykë të trashë, të formuar ose thembra të sheshta, kanë përshtatshmëri më të madhe se takat e larta, janë të rrumbullakosura butësisht dhe vijnë me këmbë të integruara për rehati maksimale.

Rounded bumper sole

Lëkurat e mbushura me gjalpë, gomat gjysmë të tejdukshme dhe përfundimet e matifikuara japin një ndjenjë të lartë mbrojtjeje dhe butësie.

Këpucë të ngritura( me take)

Tendenca për krijime të recikluara, përkthehet në këpucë me dizajne të krijuara nga pjesë  para-ekzistuese, mbetje të komponentëve të mbeturinave dhe objekte, ose materiale të gjetura.

Tavanet e mesit përzihen dhe përputhen në shtresa sanduiç, veshjet e dantellave dhe shiriti ngjitës bëhen rripa, dhe Velcro dhe dantella nga dizajne të ndryshme përdoren për të krijuar teknika të reja fiksimi.

Upcycled footwear

Grafikat e vizatuara me dorë të aplikuara në thembra shtojnë estetikën DIY të krijuar në mënyrë krijuese.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika