Tenis/ Wimbledon sanksionon sportistët nga Rusia dhe Bjellorusia

"Wimbledon", ndalon lojtarët e Rusisë dhe Bjellorususë për shkak të luftës ruse në Ukrainë

Turneu më i vjetër i Tenisit në Botë, Wimbledon, do të konfirmojë ndalimin e të gjithë lojtarëve nga Rusia dhe Bjellorusia, shkaku i agresionit që po shkaktojnë kundër shtetit të Ukrainës.

Me bisedimet e paqes që po zvogëlohen, komiteti kryesor i “All England Club” ka marrë një vendim të menjëhershëm.

Turnet WTA dhe ATP që zhvillohen para turneut të madh, janë informuar se një pjesë e mirë e lojtarëve të saj kryesorë, do të ndalohen distrikti i Battersea-s ku luhet Wimbledon.

Pamje të turnet “Wimbledon”

E më këtë lëvizje, një goditje të madhe do të marrë numri dy i botës për meshkuj, Daniil Medvedev, që do të jetë edhe sportisti më i lartë në listë që preket.

E nga Tenisi i femrave, jashtë turneut më prestigjioz të sportit të Tenisit, do të mbetet numri 4 i botës, Aryna Sabalenka.

Edicioni i vitit 2022 në Wimbledon, fillon më 27 qershor dhe përfundon më 10 korrik.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika