Tensionet Kosovë-Serbi, temë diskutimi në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Të hënën e 23 janarit, në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës do të diskutohet për tensionet në mes të Kosovës dhe Serbisë

Këshilli i Evropës, të hënën e 23 janarit do të diskutojë për tensionet e fundit në mes të Kosovës dhe Serbisë, thuhet në njoftimin e lëshuar nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës.

Diskutimi për tensionet mes Kosovës dhe Serbisë do të bëhet në kuadër të sesionit dimëror të kësaj asambleje.

“Ka pasur gjithashtu kërkesa për një debat urgjent mbi “Sulmet kundër punonjësve të shërbimit publik”, dhe për debate për çështjet aktuale mbi “Tensionet e fundit midis Prishtinës dhe Beogradit””, thuhet në njoftim.

Ky diskutim do të fillojë nga ora 11:00, ndërsa tema për të cilën do të diskutohet janë aspektet ligjore të të drejtave të njeriut dhe agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës.

Në këtë sesion, i cili do të zgjasë deri më 27 janar të vitit 2023, do të mbajë fjalim kryeministrja e Islandës Katrin Jakobsdóttir dhe ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock.

Fokus i sesionit do të jetë edhe tema e cila prek luftën kundër grave, me një debat të parë mbi dhunën seksuale të lidhur me konfliktin.

“Dhe një debat të dytë të përbashkët mbi Konventën e Stambollit, mbi rolin dhe përgjegjësinë e burrave dhe djemve në ndalimin e dhunës me bazë gjinore kundër grave dhe vajzave, dhe në gjetjen e zgjidhjeve për robërinë martesore”, vijon njoftimi.

Ndikimi mjedisor i konfliktit të armatosur, luftëtarët e huaj të Daesh-it dhe familjet e tyre që kthehen nga Siria dhe gjetkë, dhe sfidat etike, kulturore dhe arsimore të aplikacioneve për gjurmimin e kontakteve, do të jenë temat e tjera të përfshira në agjendë.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika