Tërmet i godet Taiwan-in

Të hënën e nëntë majit, Tajvani goditet nga një termet me magnitudë prej 6.3 shkallë kurse Greqia me një termet prej 3.3 shkallë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë prej 6.3 shkallë ka tronditur brigjet e Tajvan-it, por nuk ka kishte rrezik për cunami.

Sipas autoriteteve tajvaneze, tërmeti, që ndodhi në orën 15:23 të së hënës, ishte 27 kilometra nën sipërfaqen e tokës.

Taiwan, Kinë

Epiqendra u regjistrua 89.4 kilometra larg bregut lindor të Tajvanit, afërsisht në gjysmë të rrugës midis bregut të qarkut Hualien dhe ishullit jugor japonez të Yonaguni, tha byroja e motit të vendit. Tërmeti është ndier në tërë Tajvanin, ka bërë të ditur byroja tajvaneze, derisa ndërtesat janë lëkundur në tërë vendin.

Termeti ka ndodhur në ora 06:23 të mengjesit të së hënës së nëntë majit.

Tajvan

Nga ana tjetër, sipas “EMSC” gjatë ditës së hënës, në ora 12:28 minuta ka ndodhur një tërmet në rajonin tonë.

Tërmeti me magnitudë prej 3.3 shkallë ka ndodhur në Greqi me thellësi prej 2 km, 97 km në veri të Irákleion në Greqisë dhe 31 km në jug të Oia.

Greqi

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika