Tërmet në Mal të Zi

Instituti për hidrometrologji dhe sizmologji ka bërë të ditur se Mali i ZI është goditur nga një tërmet me magnitudë prej 4.4 shkatë të Rihterit.

Epiqendra e tërmetit ishte 30 kilometra në veriperëndim të Nikshiqit, gjegjësisht 75 kilometra nga Podgorica.

“Sektori i sizmologjisë i Institutit për Hidrometeorologji dhe Sizmologji ka regjistruar një tërmet të fuqisë mesatare me epiqendër 4 km në perëndim të CARODJ (Mali i Zi) më 2 prill 2024, në orën 21:07. Fuqia e këtij tërmeti në hipoqendër (pika qendrore) ishte 4.3 njësi të shkallës Rihter, që korrespondon me intensitetin epicentral të shkallëve V-VI të shkallës Mercalli (MCS). Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë në thellësinë 13 km”, thuhet në njoftim.

Siç thuhet në njoftim bazuar në modelin numerik të ndryshimit të intensitetit me distancën në këtë rajon, magnitudën e tërmetit dhe thellësinë e hipoqendrës, ky tërmet mund të ketë shkaktuar më pak dëme materiale në zonën epiqendrore.

 

Shija e redaktorit

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Rama e quan “hap historik” votimin Pro anëtarësimit të Kosovës...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka konsideruar si hap historik votimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës(KiE) që i hap rrugë anëtarësimit...

Kurti: Me Kosovën aty, KiE fiton një demokraci të re...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi Asambleja Parlamentare e Këshilli të Evropës ka votuar “për” anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Përmes një...

Të fundit nga rubrika