Tërmet në Marok, të paktën 296 të vdekur

Ministria e Brendshme e Marokut njofton se si pasojë e një tërmeti në Marok kanë vdekur të paktën 296 persona

Foto: Reuters

Si pasojë e një tërmeti në Marok kanë vdekur të paktën 296 persona. Kështu ka njoftuar Ministria e Brendshme e Marokut.

Tërmeti i fuqishëm ishte me magnitudë 6.8 ballë dhe ndikimi i tij u ndie në qytete në të gjithë Marokun.

Tërmeti ka goditur vetëm pas orës 23:00 me kohën lokale (22:00 GMT) në një thellësi të cekët, rreth 71 km (44 milje) në jugperëndim të Marrakeshit.

Marrakesh, është një qytet turistik, i cili duke u bazuar në imazhet pas tërmetit duket se është goditur keq, raporton BBC.

Thuhet se njerëzit kanë mbetur të bllokuar nën ndërtesa të rrënuara dhe spitalet lokale thuhet se kanë përjetuar një fluks pacientësh.

Udhëheqësit indianë dhe gjermanë kanë shprehur ngushëllime për viktimat.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika