Tërmeti në Marok, reagon Kurti

Kryeministri Kurti ka reaguar lidhur me tërmetin që goditi Marokun ditën e djeshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka reaguar lidhur me tërmetin që goditi Marokun ditën e djeshme.

Përmes një postimi në platformën “X”, Kurti e ka cilësuar tërmetin si “lajm i tmerrshëm”.

“Lajm i tmerrshëm për tërmetin e Marokut dhe humbjen shkatërruese që ka sjellë. Mendimet tona janë me të gjithë ata që janë prekur, si dhe me ata të përfshirë në përpjekjet e kërkim-shpëtimit gjatë kësaj kohe sfiduese”, ka shkruar Kurti.

Numri i të vdekurve nga tërmeti i së shtunës në Marok ka arritur në 2012 dhe rreth 2059 të tjerë u plagosën – nga të cilët, 1,404 ishin në gjendje kritike.

Lexo dhe: Mbi 2 mijë të vdekur nga tërmeti në Marok

BBC raporton se këtë e kanë thënë zyrtarët.

Tërmeti me magnitudë 6.8 goditi Marokun pak pas orës 23:00 (22:00 GMT) të premten mbrëma.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika