Tërmeti vret 65 persona, shkaktoi rrëshqitje dheu në Kinën jugperëndimore

65 persona kanë vdekur si pasojë e një tërmeti të fuqishëm në Kinën jugperëndimore

Shpëtimtarët transferojnë të mbijetuarit përtej një lumi pas një tërmeti në qytetin Moxi të kontesë Luding, provincën Sichuan të Kinës jugperëndimore të hënën, 5 shtator 2022. FOTO: AP

Tërmeti i fuqishëm i cili shkaktoi rrëshqitje dheu dhe ‘tronditi’ ndërtesat në Kinën jugperëndimore vrau të paktën 65 persona dhe plagosi qindra, thanë media shtetërore të martën.

Të paktën 16 persona të tjerë janë zhdukur një ditë pasi tërmeti me magnitudë 6.8 goditi një zonë malore në qarkun Luding në provincën Sichuan, e cila ndodhet në buzë të Rrafshnaltës Tibetiane ku takohen pllakat tektonike dhe goditet rregullisht nga tërmetet, raporton AP.

Tërmeti tronditi ndërtesat në kryeqytetin provincial të Chengdu, 21 milionë banorët e të cilit janë tashmë nën izolim për shkak të  COVID-19.

Energjia u ndërpre dhe ndërtesat u dëmtuan në qytetin historik të Moxi në prefekturën autonome tibetiane të Garzes, ku u vranë 37 persona. U ngritën tenda për më shumë se 50,000 njerëz që u zhvendosën nga shtëpitë të cilat ishin të pasigurta si pasojë e  tërmetit, njoftoi Agjencia zyrtare e Lajmeve Xinhua.

In this photo released by Xinhua News Agency, rescuers transfer survivors following an earthquake in Moxi Town of Luding County, southwest China's Sichuan Province on Monday, Sept. 5, 2022. Dozens people were reported killed and missing in a 6.8 magnitude earthquake that shook China's southwestern province of Sichuan on Monday, triggering landslides and shaking buildings in the provincial capital of Chengdu, whose 21 million residents are already under a COVID-19 lockdown. (Cheng Xueli/Xinhua via AP)

Transmetuesi shtetëror CCTV tregoi ekipet e shpëtimit duke tërhequr një grua që dukej e padëmtuar nga një shtëpi e shembur në Moxi, ku shumë prej ndërtesave janë ndërtuar nga një përzierje druri dhe tullash. Rreth 150 persona u raportuan me lëndime të shkallëve të ndryshme.

28 persona të tjerë u vranë në qarkun fqinj Shimian në periferi të qytetit Ya’an. 248 persona të tjerë u raportuan si të plagosur, kryesisht në Moxi dhe 12 të tjerë u raportuan të zhdukur.

Tre nga të vdekurit ishin punëtorë në Zonën Skenike Hailuogou, një rezervat natyror akullnajor dhe pyjor.

Autoritetet raportuan se gurët dhe dherat binin nga shpatet e maleve, duke shkaktuar dëme në shtëpi dhe ndërprerje të energjisë, tha CCTV. Një rrëshqitje e dheut bllokoi një autostradë rurale, duke e lënë atë të shpërndarë me gurë, tha Ministria e Menaxhimit të

In this photo released by Xinhua News Agency, fallen rocks are seen on road heading to Luding county, the epicentre of a quake in southwest China's Sichuan Province, Monday, Sept. 5, 2022. Many people were reported killed in a 6.8 magnitude earthquake that shook China's southwestern province of Sichuan on Monday, triggering landslides and shaking buildings in the provincial capital of Chengdu, whose 21 million residents are already under a COVID-19 lockdown. (Xinhua via AP) Emergjencave.

Ndërtesat u goditën në Chengdu, 200 kilometra (125 milje) nga epiqendra.

Tërmeti dhe bllokimi pasojnë një valë të nxehti dhe thatësirë që çuan në mungesë uji dhe ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të mbështetjes së Sichuan në hidrocentrale. Kjo vjen në krye të bllokimit të madh të fundit nën politikën e rreptë të Kinës “zero-COVID”.

Tërmeti më vdekjeprurës i Kinës në vitet e fundit ishte një tërmet me magnitudë 7.9 në vitin 2008 që vrau rreth 90,000 njerëz në Sichuan. Tërmeti shkatërroi qytete, shkolla dhe komunitete rurale jashtë Chengdu, duke çuar në një përpjekje shumëvjeçare për të rindërtuar me materiale më rezistente.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika