Tërnava uron myslimanët për fillimin e Ramazanit

Naim Tërnava, myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës

Të premten, Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava ka dhënë mesazhin e tij, me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit.

‘’Kam kënaqësinë që sot, para kohës së xhumasë, në natën e madhe të Ramazanit, t’ju drejtohem me këtë mesazh urimi, duke ju përgëzuar me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit, gjatë të cilit, besimtarët myslimanë, anekënd globit kryejnë me bindje e përkushtim një ndër kushtet e besimit islam – agjërimin, tha Tërnava.

Ai ka shtuar se përmes agjërimit, besimtari mysliman synon që të jetë më i devotshëm, më i përkushtuar, racional, human dhe tolerant në raport me vetveten, familjen, komunitetin dhe shoqërinë në përgjithësi.

Gjithashtu, Tërnava apeloi edhe për ruajtjen e familjes, ashtu siç e ka krijuar Zoti, me dy gjini duke thënë se të gjithë ne duhet të angazhohemi në ruajtjen dhe në edukimin e drejtë të saj, ashtu siç na ka krijuar e na ka porositur Krijuesi ynë – Zoti i Madhëruar.

‘’Ai llojin njerëzor e ka krijuar të tillë, me dy gjini e me misione të caktuara, aq sa asnjë akt e vendim nuk mund ta zëvendësojë rolin e nënës me të babait, dhe as të babait me të nënës’’, tha Tërnava.

Ai përmendi edhe luftërat dhe konfliktet që po ndodhin në botë duke u lutur që të përfundojnë sa më parë, pasi që për këtë shkak janë duke e pësuar njerëz të pafajshëm, dhe të kemi paqe, qetësi, dashuri e mirëkuptim ndaj njëri- tjetrit.

”Duke ju uruar mbarësi e shëndet, të gjithëve ju dëshiroj që muajin e madhëruar të Ramazanit ta përjetoni me të gjitha mirësitë e begatitë e tij, ju dhe familjet e juaja, kudo që gjendeni! E lus të madhin Zot, të na e lehtësojë agjërimin dhe të na fisnikërojë me moralin dhe etikën e Ramazanit. Urime të gjithëve muaji i Ramazanit!’’, ka uruar Tërnava.

Agjërimi i Ramazanit fillon të shtunën më 2 prill 2022, ndërsa përfundon me 1 maj.

Dita e parë e Fitër Bajramit do të jetë më 2 maj 2022.

Xhamia e Madhe ”Sulltan Mehmet Fatih”- Prishtinë, Kosovo

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika