Thatësira në Gjermani: Lumi ‘Rhine’ mbetet me vetëm 30 centimetra ujë

"Rhine" është një nga lumenjtë më të mëdhenj të Evropës, niveli i ujit i të cilit ka rënë në 30 centimetra, kështu duke paraqitur probleme të mëdha për njerëzit dhe bizneset që mbështeten në të

Ilustrim

Teksa Evropa është duke përjetuar një verë të nxehtë, një nga lumenjtë kryesorë të kontinentit është duke u tharë, kështu duke paraqitur probleme të mëdha për njerëzit dhe bizneset që mbështeten në të.

Shqetësim për këtë gjendje ka shprehur edhe kapiteni Andre Kimpel, i cili ka thënë që niveli i ujit ditët e fundit ka rënë ndjeshëm.

“Nuk është shaka, ne kemi 1.5 metra ujë dhe varka jonë është 1.20 metra e thellë. Pra, kemi 30 centimetra ujë të mbetur poshtë nesh”.

“Nuk është e pazakontë që niveli i ujit të bjerë. Dikur kemi pasur shumë përmbytje ndërsa tani kemi shumë ujëra të ulëta”, ka thënë kapiteni.

Por, niveli aktual i ujit nuk ka rënë ende nën shifrën më të ulët, e cila ishte regjistruar në tetor të vitit 2018, ku niveli i ujit kishte rënë në 25 centimetra.

Ekspertët kanë paralajmëruar se uji i ulët mund të dëmtojë ndjeshëm ekonominë gjermane, raporton BBC.

Ndërkaq, agjencia qeveritare e cila i monitoron nivelet, ka thënë se niveli i ujit aktual mund të jetë thjesht pjesë e një modeli normal.

Por, gjithashtu kanë theksuar se ngjarjet e tilla vetëm sa po bëhen më intensive si pasojë e ndryshimeve klimatike dhe se situata mund të përkeqësohet në gjysmën e dytë të këtij shekulli.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika