The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë së Kosovës se sulmi terrorist u kontrollua nga Beogradi

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, është në fokus të vëmendjes ndërkombëtare. Gazeta britanike "The Guardian" ka sjellë detaje interesante për këtë ngjarje dhe tensionet Kosovë - Serbi.

Armë, municion, e pajisje tjera ushtarake të sekuestruara në manastirin e Banjskës të Zveçanit.

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare.

Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”, ia ka kushtuar një artikull tensioneve Kosovë – Serbi, kështu duke dhënë disa detaje mjaft interesante.

Në këtë artikull me titull “Problemet e Kosovës mund të mos kenë ardhur deri në fund, por kriza ende është duke u acaruar”, është një pjesë ku flitet për sulmin terrorist të 24 shtatorit në Bansjkë të Zveçanit.

“The Guardian” sjell diçka të padëgjuar më parë, aty thuhet se provat e Qeverisë së Kosovës se grupi i serbëve që sulmuan Policinë e Kosovës ishin të armatosur dhe të kontrolluar nga Beogradi kanë qenë bindëse edhe për zyrtarët e ShBA-së.

Sipas “The Guardian”, privatisht ata e kanë bërë të qartë se provat e paraqitura nga pala kosovare i shohin si “prova bindëse”.

“Më 24 shtator, një grup paraushtarak i serbëve të Kosovës të armatosur mirë i zunë pritë një patrulle të policisë kosovare dhe në përleshjen që pasoi, një polic dhe tre serbë të armatosur u vranë. Qeveria e Kosovës paraqiti prova për të treguar se grupi ishte i armatosur dhe i kontrolluar nga Beogradi, dhe zyrtarët amerikanë e kanë bërë të qartë privatisht se i shohin ato prova bindëse”, thuhet në artikullin e prestigjiozes “The Guardian”, ku flitet për raportet Kosovë – Serbi dhe sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit.

Megjithatë, edhe ShBA-ja edhe BE-ja janë duke e pritur një hetim të plotë të sulmit terrorist në Banjskë. Deri më tani janë paralamjmëruar sanksione për Serbinë nëse dalin fakte se ka qenë e përfshirë në sulm.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika