“The Woman in Me” e Britney Spears: Kujtimet e të famshmëve që zbulojnë të vërtetën

Me "The Woman in Me" e Britney Spears dhe "Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing" e Matthew Perry në krye të listave të librave, një valë e re e memorieve të yjeve tregon shikime unike në jetën e tyre

Britney Spears

Derisa u përhap lajmi për vdekjen e aktorit Matthew Perry, nderimet nga kolegët dhe fansat u përhapën në media sociale. Shumë u referuan në rolin e tij ikonik si Chandler Bing në sitcomin Friends; ata që e njihnin personalisht rikujtuan cilësitë që e bënë mik. Dhe disa përdorën fjalët e veta për të ekuilibruar atë, duke cituar nga memoari më i shitur i tij i vitit 2022 “Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing”, në të cilin ai diskutoi, me një sinqeritet të brishtë, betejën e tij vjetërpjekjeje me alkoolin dhe varësinë nga opioidet.

Kujtimet nga Perry i ofroi fansave një pamje unike në psikikën e tij dhe për shumë njerëz ndryshoi perceptimin e tyre për aktorin. Ai nuk ishte thjesht personazhi sarkastik nga televizori që i bëri të qeshur gjatë dekadave – në vend të kësaj, lexuesit ishin në dijeni të luftës së tij, mendimeve të tij për Hollywood-in dhe madje edhe mendimeve të tij për të ardhmen.

“Dashuria dhe guximi, njeri – dy gjërat më të rëndësishme. Unë nuk përparoj më me frikë – unë përparoj me kuriozitet,” shkroi aktori në libër.

Kujtimet e Perry-t u dhanë fansave një pamje unike personale në psikikën e tij dhe për shumë prej tyre ndryshoi perceptimin e tyre për aktorin (Kredia: Getty Images)

Këto janë gjëra që shpeshherë nuk i shohim ose dëgjojmë nga super-famozët, jetët e të cilëve dhe personat publik janë kujdesuar kujtimtarë, stilistë dhe publicistë. Edhe yjet që janë aktive në media sociale ofrojnë fansave vetëm fragmente të jetës së tyre personale. Por gjatë dekadës së fundit, një mori kujtimesh shumë të personalizuar të shkruar nga një grup i gjerë yjesh përfshirë Keith Richards, Julia Fox, Jessica Simpson dhe Princi Harry kanë bërë sukses në shitje, kanë fituar çmime letrare dhe kanë ndryshuar mënyrën se si mendojmë për natyrën e famës së një personi.

“‘Çfarë’ është tashmë e njohur. Ajo që publiku nuk e di përgjithmonë është ‘pse’ ose ‘si’ – Dr. Marcia Layton Turner

“Ne e dimë çfarë kanë punuar, në cilat gala kanë marrë pjesë, me kë kanë darkuar… dhe kështu me radhë,” shpjegon Dr. Marcia Layton Turner, themeluese dhe drejtoreshë ekzekutive e Shoqatës së Shkrimtarëve hollivudianë. “Çfarë është tashmë e njohur. Ajo që publiku nuk e di përgjithmonë është ‘pse’ ose ‘si’.”

Dhe në frymën e kujtimeve, duke pasur hapësirë për të krijuar një narrativë të nuancuar, yjet mund të japin përgjigjet në një nivel të thellë personal. Nga varfëria te pasuria.

Disa nga detajet më të çuditshme nga kujtimet e Spears – të tilla si ato në lidhje me marrëdhënien e saj me Justin Timberlake – u bënë tituj lajmesh (Kredia: Getty Images)

Nga varfëria në pasuri

Kur autobiografia shumë e promovuar e Britney Spears, “The Woman in Me”, doli në shitje në tetor, ajo menjëherë u bë libri më i shitur në Amazon, falë parashitjeve nga fansat e padurueshëm. Këtë javë ajo debuton në vendin e parë në listën e bestsellerëve të New York Times (memoritë e aktorëve John Stamos dhe Jada Pinkett Smith gjithashtu fituan vende në këtë listë të dëshiruar).

Në librin e saj, Spears rikthen, me një lloj urgjence të fuqishme, rritjen e saj nga qyteti i vogël i Louisiana-së në mega-stardom. Edhe para se të trajtohet tema e famshme e kujdestarisë së urdhëruar nga gjykata në 2008, e cila i dha babait të Spears fuqi mbi financat dhe jetën e përditshme të saj, lexuesi ndihet i njohur ngushtë me këngëtaren. Disa nga detajet më pikante të librit arritën në median në javët para publikimit të memorit: aborti i dhimbshëm në shtëpi që përjetoi si partneri i saj i asaj kohe, këngëtari dhe aktori Justin Timberlake, kitariste akustike në dorë; natën kur i hapi kokën para një grupi paparaco të armatosur me kamera; madje dhe fshesën e tmerrshme të gjarpërit të cilën e mbante lart në shpalljen e Video Muzikore të MTV në 2001.

Por ngjarje të tjera, si lindja e dy djemve në dy vjet me ish-bashkëshortin Kevin Federline, transformohen nga rrëfimet e Spears, teksa ajo përshkruan luftën e saj me depresionin dhe vetminë që ndjeu në kulmin e famës. Dhe këto detaje po i bëjnë lexuesit të rishqyrtojnë ndjenjat e tyre për personazhin e famshëm.

“Shpresoj se çdo nënë e re që e lexon këtë që po kalon një kohë të vështirë do të marrë ndihmë herët”, shkruan ajo. “Sepse tani e di se po shfaqja pothuajse çdo simptomë të depresionit perinatal: trishtim, ankth, lodhje. Pasi lindën foshnjat, shtova konfuzionin dhe obsesionin tim për sigurinë e foshnjave, gjë që po tërhiqte më shumë vëmendjen e medias. ishte mbi ne. Të jesh nënë e re është mjaft sfiduese pa u përpjekur të bësh gjithçka nën një mikroskop.”

Është ky lloj detaji intim që tërheq lexuesit, duke i bërë ata të ndihen sikur vetëm ata janë të vetëdijshëm për sekretet e ultra të famshmeve. Dhe për shumë, kjo lidhje sfidon nocionet e tyre të paramenduara për autorët e famshëm.

Amelia, 39, një autore e shkrimit që jeton në Nju Jork, thotë se është “e fiksuar” pas kujtimeve të të famshmëve, veçanërisht ato të shkruara nga gratë që ishin famëkeqe gjatë viteve të adoleshencës. Ajo thotë se The Woman in Me e ka bërë atë të rishqyrtojë ndjenjat e saj të adoleshencës për Spears. “Britney ishte një nga yjet që më mësoi rregullat e të qenit femër, por kjo ishte përmes thjerrëzave të blogerëve thashetheme si Perez Hilton”, shpjegon ajo. “Tani, si e rritur dhe nënë e një vajze, po bëj korrigjimin tim të brendshëm. Mendoj, ‘hoah, jam rritur në një kohë toksike’. Të dëgjosh nga vetë Britney Spears është thjesht shumë bukur. Nuk është thjesht nostalgji. është pothuajse si një falje për pjesëmarrjen. Po, më vjen shumë keq që thashethemet për ju në një mënyrë kaq të keqe në atë kohë.”

Kujtimet e Britney Spears dolën në shitje në tetor dhe shumë shpejt kryesuan listat e bestsellerëve (Kredia: Getty Images)

Një partneritet fitimprurës

Kujtimet e të famshmëve kanë ekzistuar në disa për aq kohë sa njerëzit kanë qenë të famshëm: aktorja e skenës Sarah Bernhardt botoi të sajën, My Double Life, në vitin 1907. Tani, ndërsa mediat sociale kanë lejuar A-listers të lidhen më ngushtë (ose të paktën para-socialisht ) me fansat, shumë të famshëm janë të etur për të vazhduar atë lidhje dhe për të hequr rrëfimet më të mëdha të jetës së tyre nga tabloidet dhe bloget e thashethemeve. Dhe fansat janë të etur për të lexuar gjithçka për të.

Layton Turner thotë se ndjenja e lidhjes është e zakonshme dhe e qëllimshme. Shumë nga autorët e famshëm më të suksesshëm të dekadës së fundit kanë zgjedhur të bashkëpunojnë me një shkrimtar fantazmë, një profesionist që mund të ndihmojë në krijimin e një harku tregimtar tërheqës që është besnik ndaj materialit burimor. Layton Turner vëren se edhe ndërsa punon me një shkrimtar fantazmë, vetë të famshëm janë ende duke bërë një pjesë të madhe të ngritjes së rëndë letrare dhe emocionale. Për shumë nga mega-të famshëm, shkrimi i një libri mund të jetë hera e parë që ata kanë pasur një shans të ulen dhe të reflektojnë mbi përvojat që i kanë dhënë formë – dhe kjo ndjenjë e emocioneve të papërpunuara është ajo që i bën ata kaq të njohur me lexuesit.

“Unë mendoj se ka disa keqkuptime të reja rreth asaj se sa fuqi zotëron shkrimtari fantazmë në formësimin e rrëfimit,” thotë ajo.” E kam dëgjuar këtë në mënyrë të përsëritur në lidhje me librin e JR Moehringer dhe Princ Harry. Njerëzit i dhanë Moehringer shumë kredi për mënyrën se si ishin tregimet I inkuadruar kur nuk jam i sigurt se ai meriton të gjithë meritat ose të gjithë fajin. Po, shkrimtarët e fantazmave janë tregimtarë profesionistë, por ata punësohen për të ndihmuar personazhin e famshëm të tregojë  historinë e tyre”, shkruan Leah Carroll, raporton BBC.

Megjithatë, ky nivel bashkëpunimi midis të famshëmve dhe autorëve fantazmë – ish-redaktorja e Vibe dhe Essence, Michaela Angela Davis ka punuar me këngëtaren Mariah Carey në kujtimet e saj të vitit 2020, dhe gazetari i New Yorker, Ariel Levy, bashkëautor Inside Out me aktoren Demi Moore, ka ngritur formë.

Flet për fuqinë e këtyre librave që u rritën shitjet e Perry’s Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing pas lajmit për vdekjen e tij, madje duke e lënë Spears në vendin e parë në Amazon.

Në përpjekjen për të përpunuar vdekjen e parakohshme të një personi të famshëm me të cilin shumë fansa ndjenin një lidhje të thellë farefisnore, ka kuptim që vetë fjalët e Perry-t do të bëheshin një burim ngushëllimi. Në fund të fundit, kujtimet e të famshmëve janë më të afërmit që shumë njerëz do t’i kenë jo vetëm famës, por edhe jetës së brendshme të dikujt që nga distanca ka qenë një burim argëtimi, frymëzimi dhe madje, në një farë kuptimi, një burim argëtimi. shoqërues i vazhdueshëm.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika