Themelimi i Asociacionit, kusht për marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Petar Petkoviç tregon kushtin për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës

Petar Petkoviç

Petar Petkoviç, drejtor i së ashtuquajturës Zyra Serbe për Kosovën, në Qeverinë e Serbisë, ka thënë se Beogradi nuk do të heqë dorë nga themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Sipas Petkoviç, zbatimi i marrëveshjes është kusht për normalizimin e mëtejshëm të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

”Në këtë moment të vështirë, kur Evropa dhe e gjithë bota po përballen me krizën ukrainase, tregohet se sa e rëndësishme është formimi sa më i shpejtë i Asociacionit, i cili siguron të drejta kolektive për popullin serb në Kosovë. Nëse duam paqe dhe stabilitet, duhet të kemi Asociacionin”, ka thënë Petkoviç për Tanjug.

Nëntë vjet më parë, falë presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është arritur një marrëveshje e cila tregon gatishmërinë e Beogradit për të ndërtuar marrëdhënie të mira me shqiptarët, ka thënë ai.

”Fakti që Kurti thotë hapur çdo ditë se kjo marrëveshje nuk do të zbatohet kurrë, tregon se ne kemi arritur t’i ofrojmë popullit serb një marrëveshje për mbrojtjen e interesave kombëtare serbe”, ka thënë ndër të tjerash, Petkoviç.

Ndryshe, dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë, i cili u quajt teknik, kishte filluar në kohën kur Hashim Thaçi ishte kryeministër i Kosovës.

Më 19 prill të vitit 2013, nëntë vjet më parë, ai si shef i ekzekutivit të Kosovës kishte nënshkruar dokumentin e parë të parimeve në dialogun me Serbinë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

9 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë Kosovë-Serbi

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika