Tifozë e veteranë lufte bllokojnë hyrjen e kompleksit memorial “Adem Jashari”

Universiteti Veror Ndërkombëtar i Prishtinës kishte caktuar destinacionet e vizitave për studentët e tij

Komleksi memorial “Adem Jashari” , Prekaz

Nga Radavci i Pejës, vizitën e radhës do duhej ta kishin në Prekaz. Por, kjo nuk ndodhi.

Aty dolën në pritë një grup tifozësh e veteranë lufte të cilët kishin mësuar që në mesin e këtyre studentëve kishte edhe studentë serb. Sipas tyre ata nuk duhet të shkelin në vendin ku u shua Familja Jashari.

Kryetari i OVL-UÇK-së në Skenderaj, Emin Lati ka thënë se shteti serb fillimisht duhet të kërkoj falje.

“Këta studentët nuk kanë bo faj por prindët e tyre kanë bo krime, kanë bo masakra, kanë luftu nëpër Kosovë dhe pa kërku falje ata nuk duhet të vinë këtu”, ka thënë Emin Lati nga OVL-UÇK.

Emin Lati, OVL-UÇK, Skenderaj

E drejtuesi i tifozëve “Shqiponjat e Zeza” dha disa sugjerime studentëve serb të cilët duan të dinë historinë e Kosovës.

“Historinë e kanë të mësume ata, me hi me lexu ku të duash shkruan se çka ka ndodhë në përgjegjësi në krejt Kosovën, ata prej fëmijë e din se çfarë krime kanë bërë këtu”, ka thënë për RTV Dukagjini njëri nga tifozët ‘Shqiponjat e Zeza”.

Protestuesit në Prekaz

Televizioni jo zyrtarisht ka mësuar se ky grup nga Universiteti Veror i Prishtinës kanë anuluar vizitën për të mos provokuar situatën.

Por, siç mëson Dukagjini ata do të caktojnë një datë tjetër për vizitë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika