Tifozë e veteranë lufte bllokojnë hyrjen e kompleksit memorial “Adem Jashari”

Universiteti Veror Ndërkombëtar i Prishtinës kishte caktuar destinacionet e vizitave për studentët e tij

Komleksi memorial “Adem Jashari” , Prekaz

Nga Radavci i Pejës, vizitën e radhës do duhej ta kishin në Prekaz. Por, kjo nuk ndodhi.

Aty dolën në pritë një grup tifozësh e veteranë lufte të cilët kishin mësuar që në mesin e këtyre studentëve kishte edhe studentë serb. Sipas tyre ata nuk duhet të shkelin në vendin ku u shua Familja Jashari.

Kryetari i OVL-UÇK-së në Skenderaj, Emin Lati ka thënë se shteti serb fillimisht duhet të kërkoj falje.

“Këta studentët nuk kanë bo faj por prindët e tyre kanë bo krime, kanë bo masakra, kanë luftu nëpër Kosovë dhe pa kërku falje ata nuk duhet të vinë këtu”, ka thënë Emin Lati nga OVL-UÇK.

Emin Lati, OVL-UÇK, Skenderaj

E drejtuesi i tifozëve “Shqiponjat e Zeza” dha disa sugjerime studentëve serb të cilët duan të dinë historinë e Kosovës.

“Historinë e kanë të mësume ata, me hi me lexu ku të duash shkruan se çka ka ndodhë në përgjegjësi në krejt Kosovën, ata prej fëmijë e din se çfarë krime kanë bërë këtu”, ka thënë për RTV Dukagjini njëri nga tifozët ‘Shqiponjat e Zeza”.

Protestuesit në Prekaz

Televizioni jo zyrtarisht ka mësuar se ky grup nga Universiteti Veror i Prishtinës kanë anuluar vizitën për të mos provokuar situatën.

Por, siç mëson Dukagjini ata do të caktojnë një datë tjetër për vizitë.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika