Tifozi i zjarrtë i Juventusit, nuk e ka përcjellur vetëm një sezon të klubit për një arsye interesante!

Ndeshja e parë e rëndësishme që i ka mbetur në kujtesë tifozit bardhezi është fitorja në finalen e Ligës së Kampionëve në sezonin 96/97. Tifozi Gashi tregon arsyjen e dashurisë ndaj Juventusit

Gazmend Gashi (majtas), Ndrec Gjonaj (në mes) dhe Burim Sejdiu (djathtas)

Gjiganti italian, Juventus ka fansa gjithandej botës, e gjithsesi edhe në Kosovë.

Gazmend Gashi është një nga fansat më të zjarrtë kosovarë të skuadrës italiane Juventus.

Ai i ftuar në emisionin “Pasdita Sportive”, me Ndrec Gjonaj dhe Burim Sejdiu në Radio Dukagjini ka deklaruar se që nga mosha 8 vjeç luan futboll, teksa që nga mosha 10 vjeç, në vitin 1993 është fans i Juventusit.

Si arsye që e ka shtyer të dashurohet në këtë klub, Gashi e përmend legjenden italiane të futbollit Alessandro Del Piero, i cili për shumë vite ka qenë futbollist i “Zonjës së Vjetër”, dhe mbetet ikonë e këtij klubi.

Disa nga futbollistët tjerë të preferuar të asaj kohe që Gashi i veçon janë edhe Roberto Baggio e Fabrizio Ravanelli.

Ndeshja e parë e rëndësishme që i ka mbetur në kujtesë tifozit bardhezi është fitorja në finalen e Ligës së Kampionëve në sezonin 96/97.

Si rival të përjetshëm e më të urryer Gashi thotë se e kanë, megjithëse viteve të fundit është qetësuar pak ky rivalitet, marrë parasysh edhe rënien e kualitetit tek skuadra e Fiorentinës.

Gashi deklaron se në këto gati 3 dekada që është fans i Juventusit, përfshirë edhe kohën kur Juventus si pasojë e dënimit kishte rënë në Serie B, vetëm një sezon nuk i ka përcjellur ndeshjet e skuadrës.

Këtë thotë se e ka bërë qëllimshëm në vitin kur në skuadër luante futbollisti serb nga Mitrovica e Veriut, Milosh Krasic.

Skuadra e Juventusit e vitit 2006 sipas Gashit ishte skuadra më e mirë në botë asokohe. Dhe ai vlerëson futbollistë të kësaj periudhe që nuk e lanë Juventusin edhe pse kishte rënie në ligën e dytë të futbollit Italian.

Si 5 futbollistët më besnikë të skuadrës, Gashi i veçon Gianluiggi Buffon, Alessandro Del Piero, Pavel Nedved, Mauro Camoranesi dhe Giorgio Chiellini.

Fansi juventin beson që Juventusi është këtë vit është pretendent për kampion të Italisë, pasi një skuadër aq e madhe sa Juventusi është pretendent çdo vit për këtë titull.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika