TikTok paralajmëron se ndalimi i SHBA-së do të ‘shkel lirinë e fjalës’

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së ka votuar për një ndalim të mundshëm të aplikacionit TikTok nëse lidhjet e tij me Kinën nuk ndërpriten, duke nxitur kështu debate mbi lirinë e fjalës dhe sigurinë e të dhënave në rrjetet sociale

Ilustrim (BBC)

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së ka votuar për një ndalim të mundshëm të aplikacionit TikTok nëse pronari i tij nuk ndërpret lidhjet me Kinën.

Ky vendim është pjesë e një pakete të politikës së jashtme që përfshin ndihmë për Ukrainën dhe mund të bëhet ligj në fillim të javës së ardhshme.

Zyrtarët amerikanë janë të shqetësuar për popullaritetin e TikTok me të rinjtë, duke akuzuar se kompania nënshtron Pekinin. Megjithatë, TikTok dhe pronari i saj, Bytedance, mohojnë këto akuza.

Legjislacioni, i cili u miratua nga Dhoma e Përfaqësuesve, do të dërgonte ndihmë të huaj për Ukrainën, si dhe para për Izraelin dhe Tajvanin.

Projektligji ka për qëllim që Bytedance të shesë aksionet e saj në TikTok brenda 9 muajve, ose do të përballet me ndalim, raporton BBC.

Një zëdhënës i TikTok ka denoncuar projektligjin, duke thënë se ai do të shkelte të drejtat e fjalës së lirë të 170 milionë amerikanëve dhe do të dëmtonte ekonominë në shumë mënyra.

Projekti ligj është në pritje të miratimit nga Senati, pasi u votua në Dhomën e Përfaqësuesve në mars.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika