TikTok teston një ndryshim në video

Platforma sociale TikTok ka filluar testimin e një modaliteti të ri peizazhi të videove, duke u futur kështu në konkurrencë me YouTube

Ilustrim (BBC)

Platforma e ndarjes së videove TikTok, ka filluar testimin e një modaliteti të ri peizazhi të videove.

Disa ekspertë thonë se kjo veçori do ta ndihmojë atë të konkurrojë drejtpërdrejt me platformat rivale video si YouTube.

Videot virale të filmuara në modalitetin e portretit kanë ndihmuar që TikTok të bëhet aplikacioni i mediave sociale me rritjen më të shpejtë në botë.

Megjithatë, ka pasur thirrje në vende të tilla si SHBA dhe Australi, për ta ndaluar atë mbi akuzat për kërcënime të sigurisë kombëtare.

Këtë vit, TikTok tha se do të presë video deri në 10 minuta.

Platforma në pronësi kineze, më parë ka lejuar videot me gjatësi prej tre minutash ose më të shkurtër.

Paul Triolo, një ekspert i teknologjisë në konsulencën e Albright Stonebridge Group, i tha BBC-së “TikTok është zhvendosur në territorin e YouTube për disa kohë tani, me versionet më të gjata të videove 10-minutëshe dhe vazhdimisht e kalon YouTube midis një demografie më të re”.

TikTok kundër YouTube

Carolina Milanesi, themeluese e konsulencës The Heart of Tech, tha se funksioni i ri do ta bëjë TikTok më tërheqës për krijuesit e përmbajtjes.

“Shorts janë bërë një pjesë e madhe e angazhimit të fundit të YouTube dhe TikTok duhet të shqetësohet për krijuesit që i drejtohen YouTube për të paktën një pjesë të përmbajtjes së tyre”, ka thënë ajo për BBC.

Ndërkohë, Jonathon Hutchinson, një pedagog i lartë në Universitetin e Sidneit, beson se YouTube dhe TikTok do të vazhdojnë të lulëzojnë.

“YouTube ka vlera dukshëm më të larta prodhimi dhe u kërkon përdoruesve më shumë kohë për t’u përshtatur me ato estetikë prodhimi”, ka shtuar ai.

 

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika