TikTok-u e padit Montanën për ndalimin mbarëkombëtar të aplikacionit

TikTok-u ka ngritur një padi, për të përmbysur ndalimin e shtetit të Montanës për banorët që të hyjnë në platformën e tij të mediave sociale

Fotografi ilustruese: Kompania e TikTok-ut.

Kompania e mediave sociale, TikTok, ka ngritur një padi të hënën, duke kërkuar të anulojë ndalimin e parë në shtetin amerikan të Montanës për aplikacionin e ndarjes së videove, duke argumentuar se ligji është një shkelje jokushtetuese e të drejtave të lirisë së fjalës dhe bazohet në “spekulime të pabaza” se Qeveria kineze mund të ketë akses në të dhënat e përdoruesve.

Padia nga TikTok-u, në pronësi të kompanisë kineze të teknologjisë ByteDance, pason një padi të paraqitur javën e kaluar nga pesë krijues të përmbajtjes. Ata bënë argumente të ngjashme duke përfshirë se shteti i Montanës nuk ka autoritet për të ndërmarrë veprime për çështjet e sigurisë kombëtare. Të dyja paditë u ngritën në gjykatën federale në Missoula.

Guvernatori republikan, Greg Gianforte, ka nënshkruar projektligjin të mërkurën dhe padia e krijuesve të përmbajtjes u ngrit disa orë më vonë. Ligji është planifikuar të hyjë në fuqi më 1 janar, por ekspertët e sigurisë kibernetike thonë se mund të jetë i vështirë për t’u zbatuar.

Sipas padisë, TikTok-u ka thënë se nuk ka ndarë dhe nuk do të ndajë të dhënat e përdoruesve të ShBA-së me qeverinë kineze dhe ka marrë masa për të mbrojtur privatësinë dhe sigurinë e përdoruesve të tij, duke përfshirë ruajtjen e të gjitha të dhënave të përdoruesve amerikanë në Shtetet e Bashkuara.

Disa ligjvënës, FBI-ja dhe zyrtarë në agjenci të tjera, janë të shqetësuar se aplikacioni i ndarjes së videove mund të përdoret për të lejuar qeverinë kineze të aksesojë informacionin për qytetarët amerikanë ose të shtyjë dezinformatat pro Pekinit, që mund të ndikojnë në publik.

Montana, e cila ka një popullsi prej pak më shumë se një milion, e ndaloi aplikacionin në pajisjet qeveritare dhjetorin e kaluar.

TikTok-u thotë se ka 150 milionë përdorues amerikanë. Edhe pse baza e përdoruesve të aplikacionit është zgjeruar vitet e fundit, ai është ende më i popullarizuar nga adoleshentët dhe përdoruesit në të 20-at e tyre, raporton BBC.

Megjithatë, ka shqetësime në të gjithë spektrin politik amerikan se TikTok-u mund të jetë një rrezik për sigurinë kombëtare.

Platforma e mediave sociale është në pronësi të ByteDance – një kompani kineze. ByteDance ka mohuar vazhdimisht se kontrollohet nga qeveria kineze.

Padia gjithashtu argumenton se Montana ka tejkaluar autoritetin e saj, duke u marrë me të dhënat e përdoruesve dhe sigurinë kombëtare – që është kompetencë e qeverisë federale.

Ai thotë se ndalimi bazohet në “spekulimet e pabaza” se qeveria e Kinës mund të ketë akses në të dhënat e TikTok-ut.

Avokatët e qeverisë së Montanës kanë thënë më parë se ata prisnin padi dhe se ata janë të përgatitur të mbrojnë ndalimin në gjykata.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika