Tiktoku përsëri në gjykatë

Puna në rrjetin social TikTok rezulton të jetë mjaftë e veshtirë, sepse është traumatizuse sipas ish-moderatorëve të përmbajtjes.

TIKTOK është paditur këtë të premte nga punëtoret e tij.

Të dy punëtoret Ashley Velez dhe Reece Young, ish-moderatorë të përmbajtjes për TikTok, pohojnë se puna e tyre përfshinte rishikimin e “përmbajtjes së pafiltruar, të neveritshme dhe fyese”, duke përfshirë “abuzimin seksual të fëmijëve, përdhunimin, torturën, kafshët, prerje koke, vetëvrasje dhe vrasje”, sipas një ankese të depozituar të enjten në një gjykatë të qarkut në Kaliforni, kundër platformës popullore të videove të shkurtra dhe kompanisë së saj mëmë, ByteDance.

Këta të fundit thonë se kompania nuk ka një plan për mirëqenien e tyre, pasi puna e tyre është mjaft stresuse dhe e rëndë.

“TikTok-u i detyron moderatorët e përmbajtjes të rishikojnë vëllime të larta të përmbajtjes grafike dhe të pakëndshme.

Ky i fundit detyron që moderatorët e përmbajtjes të përfshihen në aktivitete anormalisht të rrezikshme. Në ankesë thuhet që “kompania ka deshtuar të zbatojë praktikat më të mira, të njohura për të zbutur rreziqet e shkaktuara domosdoshmërisht nga këto punë”.

TikTok-u kohëve të fundit është paditur dy herë për arsyen e njëjtë

Moderatoret e përmbajtjes kanë pretenduar se TikTok-u po dështon të mbështesë në mënyrë adekuate moderatorët e përmbajtjes së tij.

Zëdhënësi i TikTok-ut pati thënë se “kompania nuk do të komentonte mbi çështjet gjyqësore në vazhdim, por se ajo ofron “një sërë shërbimesh të mirëqenies në mënyrë që moderatorët të ndjehen të mbështetur mendërisht dhe emocionalisht”.

Edhe pse mjaft i popullarizuar, TikTok-u është bërë vegla e njerëzve të rëndomtë, përmes së cilës, shpeshherë, publikohen video të pakontrolluara me përmbajtje shqetësuese edhe për vetë përdoruesit e tij.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika