Top 10 filmat e frymëzuar nga librat dhe interpretimi në kinema

Këtu gjeni 10 filma të veçantë, të cilët janë frymëzuar nga librat dhe realizuar me mjeshtëri nga regjisorët në kinema

Foto ilustruese nga posterat e filmave.

Në të kaluarën dhe sot, librat janë burim frymëzimi për shumë regjisorë dhe kinema. Shumë herë ata i kthejnë faqet e librit në ekranin e madh për të na ofruar pamjen e tyre të veçantë të një historie të dashur, emocionuese ose të tmerrshme.

Kinematografia është një mënyrë e mrekullueshme për të bërë historitë të ngjallen dhe të ndjehen më shumë se kurrë.

Tani do të eksplorojmë 10 filma të veçantë, të cilët kanë marrë frymën nga librat dhe janë realizuar me mjeshtëri nga regjisorët në kinema.

“The Great Gatsby” (2013) – Bazuar në romanin e F. Scott Fitzgerald

Ky film është një interpretim i shkëlqyeshëm i romanit të njohur të Fitzgerald-it.

Regjisori Baz Luhrmann sjell në ekran dekadën e 1920-s me një stil të veçantë dhe performanca e Leonardo DiCaprio është një shfaqje që nuk duhet humbur.

“Gone Girl” (2014) – Bazuar në romanin e Gillian Flynn

David Fincher e udhëhoq këtë triller psikologjik me një mjeshtëri të pazakontë.

Rosamund Pike dhe Ben Affleck luajnë në mënyrë të shkëlqyeshme rolet e tyre dhe ndërthurja e një historie intriguese është bërë në mënyrë brilante.

“The Revenant” (2015) – Bazuar në romanin e Michael Punke

Alejandro Gonzalez Inarritu sjell një spektakël të pambarim të kujdesit ndaj detajeve me këtë film.

Edhe këtu performanca e aktorit Leonardo DiCaprio është e shkëlqyer dhe kinematografia është një interpretim i mrekullueshëm i aventurës së mbijetesës.

“The Martian” (2015) – Bazuar në romanin e Andy Weir

Ridley Scott është mjeshtër në krijimin e botëve të huaja dhe kjo është një demonstrim tjetër i aftësive të tij. Matt Damon luan një astronaut të brilant që përpiqet të mbijetojë në Mars.

“Room” (2015) – Bazuar në romanin e Emma Donoghue

Lenny Abrahamson i jep jetë një historie të trishtë me interpretimin e shkëlqyeshëm të Brie Larson.

Ky film përqendrohet në një vajzë të re që është rritur në një dhomë të vogël dhe tregon rrugën e saj drejt lirimit.

“The Shape of Water” (2017) – Frymëzuar nga ideja e Guillermo del Toro

Regjisori Guillermo del Toro përdor një pamje të mrekullueshme për të treguar një histori të dashurisë midis një gruaje të heshtur dhe një krijese të pazakontë detare.

Ky film fitoi edhe Çmimin e Artë në Festivalin e Filmit të Cannes.

“Call Me by Your Name” (2017) – Bazuar në romanin e André Aciman

Luca Guadagnino drejton këtë dramë të bukur të dashurisë së të njëjtës gjini me një stil të ngrohtë dhe emocional.

Performancat e aktorit tashmë shumë të diskutuar, Timothee Chalamet dhe Armie Hammer janë të mrekullueshme.

“Little Women” (2019) – Bazuar në romanin e Louisa May Alcott

Greta Gerwig sjell në jetë këtë histori klasike të shekullit të 19-të në një mënyrë tejet emocionuese.

“The Irishman” (2019) – Bazuar në librin “I Heard You Paint Houses” nga Charles Brandt

Martin Scorsese është një regjisor legjendar dhe kjo është një tjetër shembull i aftësive të tij.

Ky film është një epope e krimit dhe luftës ndërmjet mafias në SHBA.

“Dune” (2021) – Bazuar në romanin e Frank Herbert

Denis Villeneuve sjell në ekran një interpretim epik të një botë të huaj dhe luftës për kontrollin e shkretëtirës.

Ky film është një shfaqje vizuale e mrekullueshme dhe interpretimi i shkëlqyeshëm i një historie komplekse.

Pjesa më e madhe e aktorëve dhe ekuipazhit pritet të kthehen me pjesën e dytë, e cila do të vazhdojë udhëtimin e Paul Atreides në Arrakis.

Këto janë vetëm disa nga filmat e fundit që janë frymëzuar nga librat dhe kanë shkëlqyer në kinema. Çdo një prej tyre ofron një perspektivë të re dhe të mrekullueshme të një historie të njohur, duke bërë që audienca të ndjehet e përfshirë në një mënyrë të re.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika