Trajneri i ri i Man United merr vendimin përfundimtar për Cristiano Ronaldon

Trajneri i ardhshëm i Manchester United, dëshiron që Cristiano Ronaldo të qëndrojë në klub dhe planifikon ta bëjë atë pjesë kyçe të skuadrës së tij të re, sezonin e ardhshëm

Cristiano Ronaldo

Trajneri i ardhshëm i Manchester United, Erik ten Hag, ka marrë një vendim përfundimtar për të ardhmen e super yllit, Cristiano Ronaldo, duke e konsideruar si një ‘lojtar kyç’, pavarësisht nga planet e tij për të sjellë një sulmues të ri këtë verë.

Ronaldo ka marrëveshje dyvjeçare me klubin, ndërsa Erik ten Hag, sipas Telegraph, ka vendosur ta mbajë ish-superyllin e Real Madridit, edhe nëse ai mund të mos jetë i përshtatshëm për stilin e futbollit që dëshiron ta zbatojë.

Megjithatë, Man United nuk do të jetë në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm. Ndërsa Ronaldo ende nuk ka marrë një vendim përfundimtar për të ardhmen e tij.

Ndërsa, Ten Hag tashmë është duke punuar në një plan se si mund të ndërtojë sulmin e skuadrës së tij rreth fituesit të pesëfishtë të Topit të Artë dhe beson se Ronaldo mund të luajë një rol integral në sukseset e United.

Erik ten Hag

Megjithatë, raportohet se ai e pranon se nuk do të jetë në gjendje të marrë pjesë në çdo ndeshje dhe do të duhet të pranojë që do të ndërrohet në disa raste gjatë një sezoni.

Ten Hag ka mbetur gjithashtu i impresionuar nga mënyra se si Ronaldo është përpjekur të mbajë skuadrën gjatë vështirësive të këtij sezoni, të cilat kanë qenë edhe më të dukshme në javët e fundit.

Gjithashtu, Ralf Rangnick, menaxheri i përkohshëm i United, ka deklaruar tashmë se beson që Ronaldo mund të ketë ende një rol të dobishëm për të luajtur sezonin e ardhshëm, megjithëse ai, gjithashtu, pranoi se vendimi do të varet nga Ten Hag dhe vetë Ronaldo.

Ralf Rangnick

Ronaldo ka shënuar 24 gola në 37 ndeshje në këtë sezon, dhe arsyetimi i Ten Hag është se një rikthim i tillë është i vështirë për t’u zëvendësuar, veçanërisht, pasi ai tashmë duhet të marrë parasysh lojtarët e rinj që synon të nënshkruajë.

Do të duhet, gjithashtu, që Ronaldo të pranojë se do të humbasë futbollin e Ligës së Kampionëve, për herë të parë në 20 vjet në atë që mund të jetë sezoni i tij i fundit në një klub të madh evropian.

Nuk është deklaruar akoma nëse ai është duke e kuptuar këtë dhe nuk dëshiron të largohet nga United pas një sezoni që ka qenë i dështuar.

Pasi shënoi në fitoren 3-0 ndaj Brentford të hënën në mbrëmje, Ronaldo ka sinjalizuar vendosmërinë e tij për të qëndruar duke deklaruar se “nuk kishte përfunduar”.

Hierarkia e United, dhe Ten Hag, nuk do të përpiqen ta mbajnë Ronaldon në kontratën e tij, atij i ka mbetur edhe një vit në marrëveshjen që nënshkroi verën e kaluar me një opsion për 12 muaj të tjerë nëse dëshiron të largohet.

Kuptohet se Ten Hag po planifikon tre nënshkrime të mëdha gjatë dritares së ardhshme si hapi i parë drejt asaj që do të jetë një rinovim i rëndësishëm i skuadrës së United. Rangnick foli për deri në 10 lojtarë të rinj që nevojiten, por kjo pritet të kryhet gjatë një periudhe kohore – edhe pse shpejt dhe përfshin disa lojtarë të rinj.

Cristiano Ronaldo është nominuar për çmimin e lojtarit të muajit në Premier League për muajin prill, së bashku me një numër lojtarësh të tjerë.

Dhe fitoi për çmimin mujor për shkak të paraqitjeve të tij të shkëlqyera për United në prill. Ai pozoi për një foto me çmimin e tij të fundit ‘Lojtari i Muajit’, përpara stërvitjes me shokët e tij të skuadrës në Manchester United.

Ronaldo ka shënuar 24 gola në 37 ndeshje në të gjitha garat këtë sezon po ashtu, ai sjell një kthim të jashtëzakonshëm goli, mentalitet fitues dhe aftësi për të ngritur ambiciet e klubit.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika